Według badań, brutalne gry z czasem czynią nas bardziej agresywnymi

Według badań, brutalne gry z czasem czynią nas bardziej agresywnymi

09.10.2012 12:59

Naukowcy stale próbują udowadniać związek między agresywnym zachowaniem a uwielbieniem dla brutalnych gier, ale do tej pory raczej niewielu starało się rozciągnąć swoje badania w czasie, żeby uzyskać bardziej konkretne wnioski. Cztery lata zabrało kadrze z Uniwersytetu Brock w Kanadzie zebranie danych, na bazie których wiedzą już z całą pewnością — faktycznie gry, przy których dorastamy, potrafią odpowiadać za wzmożoną agresję.

Obraz

Przyglądano się zachowaniu 1492 osób uczęszczających do ośmiu szkół w prowincji Ontario, z czego 51 procent stanowiły dziewczęta. Uczestnicy badań od 14 roku życia okresowo wypełniali specjalne ankiety, pełne pytań dotyczących ich relacji z innymi ludźmi, zachowań wobec rówieśników w sytuacjach stresowych czy epatowania agresją — popychania innych na przerwach w złości lub wszczynania bójek. Każdy z badanych uzyskiwał określony wynik punktowy i śledzono, jak zmienia się on w miarę długotrwałego wystawienia na „działanie” brutalnych gier.

Analiza zebranego materiału wykazała, że młodzież spędzająca dużo czasu przy produkcjach pełnych przemocy, już w dorosłym życiu była bardziej skłonna aspołecznych zachowań, aniżeli ich ceniący spokojniejszą zabawę koledzy i koleżanki. W badaniach uwzględniono ewentualne odchyły od normy, wynikające z różnicy płci badanych, trudnej sytuacji rodzinnej czy zażywania narkotyków, ale były one pomijalne. Czy zmienimy nawyki swoje i bliskich?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)