WhatsApp: Facebook chce analizować zaszyfrowane wiadomości. Powodem chęć zarobku

Strona głównaWhatsApp: Facebook chce analizować zaszyfrowane wiadomości. Powodem chęć zarobku
05.08.2021 17:41
Aplikacja WhatsApp
Aplikacja WhatsApp

Użytkowników WhatsAppa nie ucieszą kolejne doniesienia dotyczące tego komunikatora. Jego właściciel Facebook szuka możliwości analizowania wiadomości użytkowników. Firma wynajęła już w tym celu specjalistę zajmującego się szyfrowaniem homomorficznym.

Informacje z serwisu The Information nie pozostawiają żadnych wątpliwości co do zamiarów Facebooka. Firma stara się znaleźć sposób na analizowanie szyfrowanych wiadomości w taki sposób, by móc lepiej dostarczać reklamy. Co jednak istotne, same treści pisane między użytkownikami miałyby pozostać nieodszyfrowane.

Gdy nie wiadomo o co chodzi…

Jak wiadomo nie od dzisiaj WhatsApp oferuje swoim użytkownikom pełne szyfrowanie typu end-to-end, zarówno w przypadku wiadomości jak i ich kopii zapasowych w chmurze. Jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich korzystających z komunikatora, bowiem tego rodzaju zabezpieczenie gwarantuje, że nawet twórcy aplikacji nie mają dostępu do wysyłanych treści.

Tego rodzaju zapewnienie prywatności najwyraźniej jednak stanowi pewnego rodzaju problem, gdy mowa o ewentualnych przychodach z reklam dostarczanych użytkownikom aplikacji. Właściciel WhatsAppa, Facebook, już od dłuższego czasu ma spory problem od momentu wprowadzenia przez Apple blokowania śledzenia danych w aplikacjach. Dzięki tej zmianie każdy użytkownik może samodzielnie zadecydować czy pozwolić aplikacji na bardziej spersonalizowane reklamy czy zablokować jej całkowicie dostęp do danych.

WhatsApp: nowość w zdjęciach i filmach. Daj odbiorcy tylko jedną szansę
WhatsApp: nowość w zdjęciach i filmach. Daj odbiorcy tylko jedną szansę

Przyszłość odszyfrowana?

Chociaż szyfrowanie homomorficzne zakłada operowanie na zaszyfrowanym dokumencie bez jego deszyfrowania, tego rodzaju doniesienia mogą jednak wzbudzić u użytkowników spory niepokój. Chociaż Facebook ma nadzieję, że będzie w stanie wydobyć wystarczającą ilość informacji z zaszyfrowanych wiadomości, bez faktycznego odszyfrowywanie czegokolwiek, należy zadać sobie pytanie co się stanie, jeżeli firmie nie uda się osiągnąć zakładanego celu.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
Komentarze (12)