WhatsApp: Niemcy zakazują Facebookowi przetwarzać dane użytkowników

WhatsApp: Niemcy zakazują Facebookowi przetwarzać dane użytkowników

WhatsApp: Niemcy zakazują Facebookowi przetwarzać dane użytkowników
Źródło zdjęć: © Getty Images | Anadolu Agency
Karolina Kowasz
12.05.2021 14:34

Facebook otrzymał trzymiesięczny zakaz przetwarzania danych użytkowników aplikacji WhatsApp. Decyzja została podjęta przez komisarza ds. ochrony danych i wolności informacji w Hamburgu (HmbBfDI). Facebook nie zgadza się jednak z tą decyzją.

Serwis Bleeping Computer informuje o nakazie wydanym przez HmbBfDI po tym, jak WhatsApp zapowiedział stopniowe ograniczanie funkcji kont użytkowników, którzy nie zgodzili się z nową polityką przetwarzania danych. 

Nowa aktualizacja zasad, która wchodzi w życie 15 maja 2021 tego roku, realnie oznacza dla użytkowników WhatsAppa rezygnację z kontroli nad swoimi danymi i możliwość udostępnienia ich firmom trzecim przez firmę Facebook. Wcześniej platforma planowała całkowicie usuwać konta tych osób, które nie chciały się zgodzić na udostępnianie swoich danych.

Decyzja wydana przez HmbBfDI została poprzedzona postępowaniem przeprowadzonym w trybie pilnym. Samo postanowienie to jednak nie wszystko, bowiem szef organów regulacyjnych w Hamburgu planuje się zwrócić do Europejskiej Rady Ochrony Danych (EROD) celem uczynienia zakazu obowiązującym na szczeblu europejskim.

Jak można się spodziewać, tego rodzaju zakaz nie zniechęcił Facebooka do dalszych działań. Platforma planuje dalej naciskać na użytkowników WhatsAppa. Firma liczy, że uda im się ich zachęcić do nowych zmian w zakresie prywatności. Użytkownicy będą musieli wybrać między ograniczoną funkcjonalnością konta, a zgodą na udostępnianie swoich danych Facebookowi.

Rzecznik aplikacji WhatsApp skomentował całą sytuację jako błędną decyzję organu ochrony danych. W związku z tym zarządzenie nie wpłynie na dalsze wdrażanie aktualizacji w aplikacji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)