WhatsApp. Zaproszenia do prywatnych rozmów grupowych widniały w Google

WhatsApp. Zaproszenia do prywatnych rozmów grupowych widniały w Google

W prosty sposób można było dołączyć do prywatnej rozmowy grupowej /Fot. ShutterStock
W prosty sposób można było dołączyć do prywatnej rozmowy grupowej /Fot. ShutterStock
Arkadiusz Stando
23.02.2020 14:48

Ponad 470 tysięcy linków z zaproszeniami do prywatnych rozmów grupowych w WhatsApp dało się znaleźć w wyszukiwarce Google. Sprawę ujawnił dziennikarz Jordan Wildon za pośrednictwem serwisu społecznościowego Twitter. Sposób wyszukiwania zaproszeń był banalnie prosty.

Wyszukiwarka Google to jedno z ciekawszych narzędzi w sieci. Jedną z jej funkcji jest możliwość wyszukiwania treści w konkretnej domenie. W tym przypadku było to "site:chat.whatsapp.com". Wpisanie tej treści w wyszukiwarce Google ujawniało aż 470 tysięcy linków z zaproszeniami do rozmów grupowych.

Prywatne rozmowy okazały się być praktycznie niezabezpieczone i to nie od dziś. Wygląda na to, że Goolge od lat indeksował zaproszenia do grupowych czatów w swojej wyszukiwarce. Po raz kolejny w zabawny sposób ujawniono, jak stawiający na prywatność i bezpieczeństwo użytkowników WhatsApp okazał się być dziurawy.

Za problem WhatsAppa nie możemy winić wyszukiwarek

Deweloperzy komunikatora są winni, ale tylko częściowo. W jakiś sposób nie wpadli na to, że linki powinny posiadać metatag "noindex" lub "norobots.txt". Za resztę winy odpowiadają sami użytkownicy. W odpowiedzi na zapytanie The Verge, administratorzy Facebooka stwierdzili, że linki musiały zostać wcześniej udostępnione publicznie, na przykład na Facebooku. W ten sposób Google zaczęło je indeksować.

Wygląda na to że problem został już rozwiązany, bo wpisanie "site:chat.whatsapp.com" nie daje wyników. Prawdopodobnie zespół WhatsAppa musiał wysłać do Google'a prośbę o usunięcie zindeksowanych linków.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)