Wiceprezes Samsunga skazany na 2,5 roku więzienia. Akcje firmy spadają o 4 procent

Wiceprezes Samsunga skazany na 2,5 roku więzienia. Akcje firmy spadają o 4 procent

Wiceprezes Samsunga wraca do więzienia (fot. Getty Images)
Wiceprezes Samsunga wraca do więzienia (fot. Getty Images)
18.01.2021 08:52

Wiceprezes spółki Samsung Electronics Jay Y. Lee został skazany na dwa lata i sześć miesięcy pozbawienia wolności. Wyrok Sądu Najwyższego Korei Południowej ma związek z działaniami korupcyjnymi biznesmena.

Sąd Najwyższy Korei Południowej skazał w poniedziałek 18 stycznia 2020 roku wiceprezesa Samsung Electronics Jaya Y. Lee na dwa i pół roku więzienia. W wyniku wyroku, 52-letni biznesmen zostanie odsunięty od podejmowania kluczowych decyzji w Samsungu oraz od nadzorowania procesu dziedziczenia po swoim zmarłym ojcu.

W 2017 roku miliarder został skazany na pięć lat pozbawienia wolności za przekupienie współpracownika byłej prezydent Korei Południowej Park Geun-hye.

Biznesmen nie przyznał się do winy, zaprzeczając oskarżeniom o korupcję. Wyrok został zmniejszony i zawieszony w postępowaniu odwoławczym. Po rocznym pobycie w więzieniu, miliarder wrócił na wolność. Następnie sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, który wydał powyższe orzeczenie.

Dotychczasowy pobyt za kratami ma zostać wliczony w poczet obecnie zasądzonej kary. Wiceprezes Samsunga może odwołać się od wyroku, jednak jak podkreślają eksperci, szanse na zmianę interpelacji prawnej są niewielkie.

Po ogłoszeniu wyroku akcje Samsunga spadły o blisko 4 procent.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)