Wielkie ekrany zamiast okien. Samochody autonomiczne jak klatki dla ludzi

Wielkie ekrany zamiast okien. Samochody autonomiczne jak klatki dla ludzi

Zamiast widoków za oknem będziemy podziwiać wielkie ekrany. (fot. materiały prasowe)
Zamiast widoków za oknem będziemy podziwiać wielkie ekrany. (fot. materiały prasowe)
02.01.2019 11:54, aktualizacja: 02.01.2019 14:21

Autonomiczna technologia jazdy drastycznie zmieni przyszłe samochody, a Hyundai Mobis daje nam wgląd w to, jak może wyglądać wnętrze takiego pojazdu przyszłości. Wygląda bardzo nowocześnie i… przygnębiająco.

Już na najbliższych targach CES zadebiutuje nowa koncepcja wnętrza pojazdu autonomicznego (Autonomous Driving Interior Concept), która ma za zadanie pokazać, jak może wyglądać motoryzacja przyszłości,zdominowana przez pojazdy z autonomiczną technologią jazdy poziomu 4 i 5. Trzeba przyznać, że jest dość przerażająco i przygnębiająco. Zdaniem projektantów z Hyundai Mobis, kierowcy i pasażerowie przestaną zwracać uwagę na drogę i otoczenie, dlatego też zastosowanie ekranów na szybach będzie lepszym rozwiązaniem i zapewni więcej przyjemności niż podziwianie nudnych widoków.

Obraz

Pozytywem jest fakt, że szyba przednia będzie nadal przezroczysta w trybie sterowania ręcznego, ale po przejściu w tryb autonomiczny zmieni się w ogromny wyświetlacz, który może być używany do wyświetlania filmów i strumieniowej rozrywki. Szyba przednia może również wyświetlać aktualizacje podróży, a nawet być całkowicie zaciemniona jeśli tylko pasażerowie sobie tego zażyczą.

Kolejnym krokiem jest zastąpienie tradycyjnego sterowania dotykowego interakcją gestami na wzór tej, którą stosują teraz niektórzy producenci. Jednym z takich jest BMW. Zamiast interakcji z tradycyjnym systemem informacyjno-rozrywkowym (ekran dotykowy), użytkownicy mogą wykonywać gesty w powietrzu, aby wybierać między filmami. w ten sam sposób mogą regulować głośnością. Osobiście nie jestem przekonany do tego rozwiązania i wolałbym sterować wszystkim dotykowo za pomocą małego ekranu niż machać rękami w powietrzu.

Kolejną interesującą cechą jest technologia rozpoznawania emocji. Hyundai Mobis twierdzi, że system wykorzystuje kamerę do określenia nastroju człowieka, dzięki czemu może automatycznie zmieniać atmosferę wnętrza pojazdu. System może również dzielić się informacjami na temat nastroju pasażerów z innymi pojazdami. Zdaniem autorów projektu może to pomóc w „uniknięciu potencjalnych wypadków wśród rozłączonych lub rozproszonych kierowców/pasażerów”.

Poza koncepcją wnętrza, Hyundai Mobis zaprezentuje swoją technologię komunikacji świetlnej, która umożliwia autonomicznym pojazdom komunikację z pieszymi i innymi pojazdami za pomocą inteligentnych urządzeń oświetleniowych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)