Wieści z Google I/O - VP8, Chrome Web Store i otwarty Google Wave

Wieści z Google I/O - VP8, Chrome Web Store i otwarty Google Wave

20.05.2010 12:07, aktualizacja: 20.05.2010 12:37

Podczas rozpoczętej wczoraj konferencji dla deweloperów I/O firma Google zaprezentowała kilka nowości, które już niedługo pojawią się w jej usługach. Spore zmiany czekają między innymi przeglądarkę Chrome.

Prezentację firmy Google rozpoczął Vic Gundotra. Zapowiedział stopniowe przechodzenie w stronę standardów HTML5 - udostępnienie filmów wideo w YouTube w tej technologii to dopiero początek. Była też mowa na temat aplikacji webowych, które Google od 2004 roku sukcesywnie wprowadza jako alternatywę dla programów instalowanych na komputerach. Do końca tego roku mają one być dostępne w HTML5, który obsługiwany jest przez większość najnowszych przeglądarek internetowych. Pokazano również demo odświeżonej wersji Gmaila korzystającego z funkcji przenieś-upuść, która pozwoli na intuicyjne dodawanie załączników do e-maili (zdjęć, dokumentów, muzyki). Google poinformował również o zainwestowaniu 120 mln dolarów w technologie rozwijane przez On2, które mają znacznie ulepszyć wyświetlanie materiałów wideo w Sieci.

Trwają też prace nad wydaniem kodeka VP8. Google nabył do niego prawa kupując firmę On2 Technologies, w której był wcześniej rozwijany. VP8 oferuje znacznie lepszą jakość od kodeka Theora i jest porównywalny z innym rozwiązaniem dla HTML5 - H.264. Google udostępni kodek na zasadzie wolnej licencji. Pozwoli to na korzystanie z niego deweloperom w swoich aplikacjach - zwłaszcza przeglądarkach internetowych. Takie posunięcie zlikwiduje problem z kodekiem obsługującym tag <VIDEO> w HTML5. Pozwoli to na zakończenie uzależnienia wideo w Sieci od własnościowego oprogramowania takiego jak np. Flash. O uwolnienie VP8 zabiegała wcześniej Fundacja Wolnego Oprogramowania, która wystosowała do firmy Google apel w tej sprawie. Oprócz Mozilli i Opery obsługę VP8 w Internet Explorerze 9 zapowiedział także Microsoft. Rozwijany będzie również nowy format WebM, który już teraz wspierają takie firmy jak Nvidia, Skype, Qualcomm, Opera Software czy fundacja Mozilla. WebM ma wprowadzić otwarty format wideo w Sieci o wysokiej jakości na użytek HTML5. Standard zawiera kodek VP8, a także kodek audio Vorbis. Jak poinformowano, w serwisie YouTube już wprowadzono możliwość oglądania wideo w standardzie WebM beta.

Kolejne zmiany zapowiedziane przez Google dotyczyć będą przeglądarki internetowej Chrome. Obecnie korzysta z niej ponad 70 mln użytkowników na całym świecie. Wkrótce pojawi się nowa strona startowa w przeglądarce zawierająca skróty do popularnych aplikacji webowych. Pozwoli to na błyskawiczny kontakt z ulubionymi programami i usługami. Google wprowadzi również sklep Chrome Web Store. Dzięki temu użytkownicy będą mogli kupować niektóre aplikacje, gry (np. Plants vs Zombies, Lego Star Wars), najnowsze wydania gazet i magazynów za pośrednictwem przeglądarki. Aplikacje stworzone są we Flashu, a e-sklep będzie dostępny w 40 językach.

Zmiany zostaną wprowadzone również w usłudze Google Wave. To aplikacja webowa, która pozwala na komunikację i pracę grupową nad dokumentami. Teraz z usługi będzie mógł korzystać każdy - wystarczy zalogować się na stronie usługi. Wcześniej wymagane były zaproszenia. Google Wave jest teraz również bardziej stabilny, szybszy i umożliwia otrzymywanie e-maili z informacjami o zmianach wprowadzonych w projekcie.

Dzisiaj wieczorem czasu polskiego rozpoczyna się kolejny dzień konferencji firmy Google, tym razem pod znakiem Androida. Zainteresowani mogą obejrzeć spotkanie za pośrednictwem serwisu YouTube, który uruchomił z tej okazji specjalny kanał. Więcej informacji o tegorocznej edycji I/O już wkrótce na naszym vortalu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)