Wikipedia kończy 10 lat!

15.01.2011 12:33, aktual.: 15.01.2011 13:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

15 stycznia 2001, czyli 10 lat temu, jako projekt pomocniczy nieistniejącej już Nupedii, powstała Wikipedia – wielojęzyczna internetowa encyklopedia, która w całości składa się z otwartej treści. Niezależna, utrzymuje się z datków użytkowników i kontrybutorów treści. Podczas zeszłorocznej zbiórki przeszło pół miliona osób ofiarowało na rozwój wolnej encyklopedii 16 milionów dolarów.

Do końca 2001 roku w Wikipedii znalazło się 20 tysięcy artykułów w 18 językach. W pierwszych dwóch latach istnienia zawartość Wikipedii zwiększała się w tempie kilkuset artykułów na dobę, w 2004 liczba stworzonych jednego dnia artykułów po raz pierwszy przekroczyła tysiąc. W tym samym roku dostępnych było już 161 wersji językowych. Obecnie istnieją 262 wersje językowe Wikipedii, z czego trzy (angielska, niemiecka i francuska) mają powyżej miliona artykułów. Polska Wikipedia została otwarta 26 września 2001 roku i obecnie jest czwartą pod względem liczby artykułów (prawie 800 tysięcy) edycją językową.

Popularność Wikipedii znajduje odzwierciedlenie nie tylko w liczbie artykułów. Po 10 latach obecności w Internecie Wikipedia stała się uniwersalnym źródłem informacji na prawie każdy temat. Według statystyk zbieranych przez ComScore Wikipedia jest w pierwszej dziesiątce najczęściej odwiedzanych stron, będąc jednocześnie jedyną stroną non-profit w czołówce. Artykuły pochodzące z Wikipedii są cytowane oraz podawane jako źródło w pracach naukowych, książkach i pismach. Odnośniki do jej artykułów znajdują się na przykład na stronach parlamentu Kanady.

Rocznica założenia Wikipedii w społeczności wikipedystów obchodzona jest pod nazwą Dzień Wikipedii. Z tej okazji w Polsce organizowane są zloty członków społeczności oraz uroczysta wideokonferencja. Powstała również specjalna okolicznościowa strona, gdzie znaleźć można informacje o organizowanych na całym świecie imprezach i wypowiedzieć się na temat znaczenia rocznicy.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)