Wikipedia kończy 10 lat!

Wikipedia kończy 10 lat!

15.01.2011 12:33, aktualizacja: 15.01.2011 13:23

15 stycznia 2001, czyli 10 lat temu, jako projekt pomocniczy nieistniejącej już Nupedii, powstała Wikipedia – wielojęzyczna internetowa encyklopedia, która w całości składa się z otwartej treści. Niezależna, utrzymuje się z datków użytkowników i kontrybutorów treści. Podczas zeszłorocznej zbiórki przeszło pół miliona osób ofiarowało na rozwój wolnej encyklopedii 16 milionów dolarów.

Do końca 2001 roku w Wikipedii znalazło się 20 tysięcy artykułów w 18 językach. W pierwszych dwóch latach istnienia zawartość Wikipedii zwiększała się w tempie kilkuset artykułów na dobę, w 2004 liczba stworzonych jednego dnia artykułów po raz pierwszy przekroczyła tysiąc. W tym samym roku dostępnych było już 161 wersji językowych. Obecnie istnieją 262 wersje językowe Wikipedii, z czego trzy (angielska, niemiecka i francuska) mają powyżej miliona artykułów. Polska Wikipedia została otwarta 26 września 2001 roku i obecnie jest czwartą pod względem liczby artykułów (prawie 800 tysięcy) edycją językową.

Popularność Wikipedii znajduje odzwierciedlenie nie tylko w liczbie artykułów. Po 10 latach obecności w Internecie Wikipedia stała się uniwersalnym źródłem informacji na prawie każdy temat. Według statystyk zbieranych przez ComScore Wikipedia jest w pierwszej dziesiątce najczęściej odwiedzanych stron, będąc jednocześnie jedyną stroną non-profit w czołówce. Artykuły pochodzące z Wikipedii są cytowane oraz podawane jako źródło w pracach naukowych, książkach i pismach. Odnośniki do jej artykułów znajdują się na przykład na stronach parlamentu Kanady.

Rocznica założenia Wikipedii w społeczności wikipedystów obchodzona jest pod nazwą Dzień Wikipedii. Z tej okazji w Polsce organizowane są zloty członków społeczności oraz uroczysta wideokonferencja. Powstała również specjalna okolicznościowa strona, gdzie znaleźć można informacje o organizowanych na całym świecie imprezach i wypowiedzieć się na temat znaczenia rocznicy.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)