Wikipedia wykorzysta Tłumacza Google do tworzenia artykułów

Wikipedia ogłasza współpracę z Google. (depositphotos)
Wikipedia ogłasza współpracę z Google. (depositphotos)

10.01.2019 22:17, aktual.: 10.01.2019 22:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wśród głównych celów Wikipedii jest dostarczenie wiedzy do jak największej liczby użytkowników. Jednakże język jest często barierą, która skutecznie blokuje wypełnienie tego zadania. W związku z tym, najpopularniejsza encyklopedia internetowa zdecydowała się sięgnąć po pomoc Google.

Wikipedyści, którzy z mniejszym lub większym skutkiem tworzą artykuły na Wikipedii, zyskają dostęp do narzędzia, która w teorii ma im zapewnić sprawną możliwość tłumaczenia tekstów. Obok wcześniej dostępnego wewnętrznego narzędzia, pojawi się funkcja korzystająca z Tłumacza Google.

Organizacja Wikimedia Foundation, która odpowiada za prowadzenie Wikipedii, w oficjalnym wpisie ogłosiła, że współpracuje z Google, aby dotrzeć również do osób, które nie mogą korzystać z zasobów encyklopedii w związku z ograniczeniami językowymi. Funkcja podaje, że do tej pory korzystała z własnego narzędzia do tłumaczenia maszynowego, które zostało użyte do stworzenia prawie 400 tys. artykułów. Tworzy ono wstępny tekst artykułu, który następnie może być przeglądany, edytowany i ulepszany. Jednakże, aby usprawnić proces tłumaczenia, a także aby zapewnić lepszą jakość wstępnego tekstu, wprowadzona została możliwość skorzystania ze sztucznej inteligencji Google.

Obraz

Jak podkreśla Wikimedia Foundation, dodanie Tłumacza Google było oczekiwane przez Wikipedystów. Warto zaznaczyć, że wprowadzone zmiany dodają nowe narzędzie, ale nie usuwają wcześniejszych możliwości tłumaczenia tekstu. Wciąż wolontariusze publikujący swoje prace na Wikipedii mogą korzystać ze starszych narzędzi.

Wikipedia zaznacza, że udostępnione narzędzie Google jest darmowe. Ponadto, co niekoniecznie może podobać się firmie z Mountain View, mimo integracji Tłumacza Google, żadne dane osobowe nie będą dostępne dla Google.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)