Wild Fox wprowadzi H.264 do Firefoksa

Wild Fox wprowadzi H.264 do Firefoksa

19.05.2010 15:49

Holenderska programistka, Maya Posch planuje wprowadzić wersję Firefoksa, która umożliwiałaby obsługę kodeka H.264. Projekt nazwała Wild Fox, czyli Dziki Lis.

Kodek H.264 został zaakceptowany dla standardu HTML5 do wyświetlania wideo w takich przeglądarkach jak Internet Explorer czy Safari. Natomiast Opera i Firefox korzystają z alternatywnego rozwiązania jakim jest Ogg Theora. Kodek H.264 podlega bowiem prawu patentowemu i w niektórych krajach nie można udostępniać go na zasadzie wolnej licencji. W efekcie Firefox nie może wyświetlać w HTML5 zakodowanego wideo za pomocą H.264. Problem dotyczy również innych patentów. W projekcie Firefox wyłączono niektóre opcje ze względu patentów na oprogramowanie - napisała Posch - patentów, które są ważne tylko w niewielkiej liczbie państw. Deweloperka ma nadzieję, że problem mógłby rozwiązać Wild Fox.

Projekt miałby udostępnić zmodyfikowaną przeglądarkę Firefox w państwach, w których H.264 nie jest chroniony przez prawo patentowe. Wild Fox mógłby również zawierać inne narzędzia, które w oficjalnej wersji zostały zablokowane przez Mozillę. Pierwszym celem Posch jest zebranie innych deweloperów i wspólna praca nad H.264 dla wersji 3.6.3 Firefoksa. Do tego, jak informuje TheRegister, chce korzystać z GStreamera. To multimedialny framework udostępniony na zasadzie wolnego oprogramowania. Uruchomiono już stronę internetową dla Wild Foksa. Być może wkrótce poznamy więcej informacji na temat rozwijanego projektu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)