Windows 10 14986: większa kontrola nad aktualizacjami, nowy Defender i znacznie więcej

Windows 10 14986: większa kontrola nad aktualizacjami, nowy Defender i znacznie więcej

Windows 10 14986: większa kontrola nad aktualizacjami, nowy Defender i znacznie więcej
08.12.2016 14:21

W kanale Fast Ring programu Windows Insider dostępna jest już nowa kompilacja Windowsa 10, oznaczona numerem 14986. Microsoft najbardziej akcentuje liczne nowości w asystentce Cortana, która jednak ze względu na brak obsługi języka polskiego, cieszy się nad Wisłą umiarkowaną popularnością. Wśród kolejnych funkcji Cortany nietrudno o pominięcie innych zmian, a tych w kompilacji 14986 jest bardzo wiele.

Windows Update

I nie dotyczą one tylko szczególnie promowanych przez Microsoft usług, ale także praktycznych nowości w narzędziach wykorzystywanych na co dzień przez miliony. Od wersji 14986 zyskaliśmy nowe możliwości ustalania harmonogramu pracy Windows Update. Czyżby zatem koniec wielominutowych restartów-niespodzianek po każdej aktualizacji?

Microsoft zdecydował, że użytkownicy powinni mieć większą kontrolę nad wyborem terminu aktualizacji Windowsa. Będą oni informowani o gotowości instalacji powiadomieniem i będą mogli zdecydować, czy zainstalować aktualizację natychmiast, w dokładnie sprecyzowanym przez siebie terminie, czy też w ogóle wyświetlić przypomnienie o aktualizacji poźniej.

Rejestr

Do woli możemy sobie mówić o świetności interfejsów dotykowych czy głosowych, ale nie zmniejsza się liczba narzędzi, w przypadku których najbardziej precyzyjnej i najszybszej nawigacji można dokonywać za pomocą klawiatury i skrótów klawiszowych. Do takich z całą pewnością należy windowsowy Edytor rejestru.W najnowszej testowej kompilacji Windowsa 10, Microsoft oddał do dyspozycji użytkowników nowe skróty, przydatne w nawigowaniu pomiędzy kolejnymi kluczami rejestru. Są one analogiczne do wykorzystywanych w menedżerze plików: przełączać się pomiędzy wpisami można odtąd skrótami Alt + strzałka w górę, Alt + strzałka w dół, Alt + strzałka w lewo (wstecz), Alt + strzałka w prawo (dalej).

Windows Defender

350192039860004801

W najnowszym Windowsie znalazła się także odświeżona wersja Windows Defender. Zmiany ograniczają się do nowego interfejsu programu, który swoją czytelnością (czy wręcz ogromem niewykorzystanej powierzchni) oraz minimalizmem, kompletnie wpasowuje się w stylistykę Windows 10. Microsoft przestrzega, że w obsłudze Defendera mogą pojawić się błędy.

Narrator i Cortana

Oprócz asysty głosowej Cortany, nie można także zapominać o ułatwieniach dostępu realizowanych przez windowsowego Narratora. Odtąd oprócz treści, można się za pomocą syntezy mowy zapoznać także z formatowaniem tekstu. Wystarczy skorzystać ze skrótu Caps Lock + F by poznać takie informacje, jak font, kolor tekstu, wartość interlinii czy marginesów.

350192039860201409

Jeżeli zaś chodzi o samą Cortanę, to odtąd dzięki niej można wyłączyć komputer, uruchomić go ponownie, a także uśpić. Ponadto obsługuje ona już komercyjne usługi muzyczno-radiowe iHeartRadio i TuneIn. Możliwe jest nie tylko uruchomienie konkretnych stacji, ale także zapytanie Cortany o aktualnie odtwarzany utwór. Ponadto gdy Windows 10 nie zostanie zablokowany, lecz użytkownik przed dłuższy czas nie wykaże aktywności, to wywołanie Cortany poskutkuje uruchomieniem jej w trybie pełnoekranowym, co widać na powyższym zrzucie.

Mniejszych nowości jest znacznie więcej, z pełną listą można zapoznać się na blogu Windowsa.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (85)