Windows 10 16215: ogrom nowości w nowej kompilacji insiderskiej

Windows 10 16215: ogrom nowości w nowej kompilacji insiderskiej

Windows 10 16215: ogrom nowości w nowej kompilacji insiderskiej
09.06.2017 10:38

Wydana została już nowa wersja testowa Windowsa 10 – mogą ją zainstalować uczestnicy programu Windows Insider, którzy pobierają aktualizacje w kanale Fast Ring. Wszystkie zaprezentowane w niej nowości trafią do stabilnego wydania we wrześniu. A tych jest naprawdę wiele – 16215 to najpewniej kompilacja, która wnosi jednorazowo najwięcej zmian w całej historii programu Windows Insider.

Edge

350200952319600577

Wiele z nich trafiło do domyślnej przeglądarki internetowej systemu, Edge’a. Najbardziej praktyczną z nich jest powrót możliwości przypinania ikon witryn do systemowego paska zadań. Można tego dokonać z poziomu panelu ustawień Edge’a.

W ustawieniach Edge’a pojawił się także przycisk, który pozwala na szybkie przełączenie się w tryb pełnoekranowy. Znalazł się on tuż obok regulacji powiększenia witryny. Oczywiście oglądać stronę bez interfejsu Edge’a można także po naciśnięciu klawisza F11.

Nowości zawitały także podczas czytania w Edge’u e-booków. Odtąd możliwe jest zaznaczanie fragmentów i zakreślanie ich jednym z czterech kolorów. Zaznaczone cząstek tekstu można także także adnotować.

Klawiatura

350200952319862721

Być może najważniejszą nowością w nowej kompilacji insiderskiej, którą docenią przede wszystkim użytkownicy tabletów i urządzeń hybrydowych, jest nowa klawiatura ekranowa. Zgodnie z przeciekami, w pulpitowym Windowsie można już korzystać z dobrodziejstw klawiatury, jaka dostępna jest na mobilnym Windowsie.

Oznacza to, że w Windowsie 10 można już pisać, przeciągając palcem od znaku do znaku, podobnie jak ma to miejsce w klawiaturze Swype czy Gboard. Wiąże się to także z implementacją nowych algorytmów doboru sugerowanych słów. Jest się z czego cieszyć, gdyż to właśnie świetna klawiatura jest jedną z najmocniejszych stron mobilnego Windowsa.

Fluent Design

350200952320059329

Microsoft eksperymentuje także z windowsowym Centrum powiadomień oraz paskiem zdań w ogóle, a zatem kluczowymi elementami powłoki Windowsa. W kompilacji 16215 doczekało się gruntownego odświeżenia. Odtąd powiadomienia są od siebie bardziej odseparowane, przestrzenie między elementami są większe, a cały panel bardziej czytelny, choć mniej pojemny.

W Menu Start usprawniono także funkcje zmiany rozmiaru: oprócz usprawnionego skalowania w poziomie i pionie dodano także możliwość zmiany rozmiaru w obu wymiarach jednocześnie. Dla wielu najważniejszą informacją jest jednak wprowadzenie w tych elementach Fluent Design: odtąd przy włączonej półprzezroczystości będą one całkiem ładnie imitowały akryl czy też zmatowione szkło.

Aplikacje domyślne

350200952320255937

Praktyczną nowością jest zmodyfikowany mechanizm konfiguracji aplikacji domyślnych. Odtąd można o tym decydować ze względu na aplikację, a nie tylko format. W ustawieniach aplikacji pojawiła się zatem funkcja znana z klasycznego Panelu Sterowania, co jest kolejną zapowiedzią jego zbliżającego się końca.

Fall Creators Update będzie… duże

Po nudnawym Creators Update, Microsoft podczas konferencji Build zapowiedział kompilację, która nawet nazwą zapowiadała kontynuowanie obranego już kursu. Tymczasem w najnowszej kompilacji insiderskiej otrzymujemy prawdziwy wysyp nowości – z ich pełną listą można zapoznać się na blogu Windowsa. Wrzesień zapowiada się ekscytująco.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (100)