Windows 10: aplikacje Win32 i UWP coraz bliżej siebie. Oto Microsoft Project Reunion

Microsoft zbliża do siebie UWP i Win32, fot. Microsoft
Microsoft zbliża do siebie UWP i Win32, fot. Microsoft
Oskar Ziomek

19.05.2020 21:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Microsoft wychodzi naprzeciw potrzebom twórców aplikacji i ogłasza start projektu Reunion. Dzięki niemu programiści będą mogli "za jednym zamachem" tworzyć programy, które będą odpowiednie dla wszystkich urządzeń z Windowsem 10, bez względu na szczegóły techniczne. W praktyce chodzi o znaczne zbliżenie do siebie programów Win32 oraz UWP, poprzez ujednolicenie dostępu do ich API.

Jak tłumaczy Microsoft, w ten sposób będzie możliwe szybsze tworzenie i ulepszanie już istniejących aplikacji, bez względu na to, jakiej technologii użyto do ich stworzenia. W ramach projektu Reunion, jedną z pierwszych nowości ma być framework WinUI 3 Preview 1, który pozwoli tworzyć nowoczesne interfejsy skalowalne w zależności od urządzenia. Zastosowanie ma być równie proste w kontekście nowych, jak i istniejących już programów.

Przykład zastosowania WinUI, źródło: Microsoft.
Przykład zastosowania WinUI, źródło: Microsoft.

Inna warta uwagi nowość to rozbudowanie opcji związanych z osadzaniem w aplikacjach treści z sieci. Microsoft rozszerza więc możliwości innego komponentu Reunion – WebView2 – dzięki czemu w dowolnej aplikacji na Windowsa będzie można osadzić treść z internetu, wykorzystując do tego w praktyce możliwości Edge'a i Chromium.

Rozmontowanie koncepcji UWP jako "prywatnego ogrodu" to nie tylko możliwość sięgania do API WinRT z poziomu klasycznych aplikacji Win32 i .NET. Wraz z wprowadzoną jakiś czas temu możliwością dystrybuowania i instalacji pakietów APPX spoza sklepu, przyczynia się to do erozji paradygmatu wprowadzonego w Windows 8, gdzie aplikacje podlegają regulacjom podobnych do tych ze smartfonów. Niegdyś dostęp do platformy udostępniania, mechanizmu kont online, infrastruktury map oraz powiadomień kafelkowych był zastrzeżony tylko dla aplikacji spełniających konkretne kryteria. Wiązało się to także z zapewnieniem bezpieczeństwa. Teraz wszystkim wolno wszystko, co zapewne utrudni kontrolę.
Kamil J. Dudek

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)