Windows 10 coraz bardziej dogadza Pingwinowi. Wkracza wsparcie aplikacji Linux GUI

Windows 10 coraz bardziej dogadza Pingwinowi. Wkracza wsparcie aplikacji Linux GUI

Wkrótce Windows 10 będzie jeszcze przyjaźniejszy dla Linuxa, fot. Linux.com
Wkrótce Windows 10 będzie jeszcze przyjaźniejszy dla Linuxa, fot. Linux.com
21.05.2020 12:15

Windows Subsystem for Linux (WSL) na Windows 10 wkrótce stanie się jeszcze przydatniejszy. Jeszcze z końcem tego miesiąca powinniśmy otrzymać WSL 2, a wraz z nim pełny kernel Linuxa. To jednak nie wszystko, co w tym temacie otrzymamy.

Microsoft doda pełne wsparcie aplikacji Linux GUI i akcelerację GPU

To wiadomość, która zaciekawi przede wszystkim deweloperów, z których spora część niekoniecznie chce tworzyć oprogramowanie na Windowsie.

Do tej pory można było uruchamiać linuxowe aplikacje w trybie graficznym z poziomu Windowsa, ale potrzebny był do tego Xming X Server. Nie było to rozwiązanie jednak idealne, bo aplikacje te nie działały z maksymalną wydajnością.

Firma z Redmond obiecuje, że nowa aktualizacja Windows Subsystem for Linux rozwiąże problemy wynikające z używania Xming właśnie przez m.in. dodanie pełnego wsparcia akceleracji GPU dla aplikacji linuxowych.

Porównanie funkcjonalności Windows Subsystem for Linux 1 i WSL 2, fot. Microsoft
Porównanie funkcjonalności Windows Subsystem for Linux 1 i WSL 2, fot. Microsoft

Microsoft deklaruje, że dzięki temu dodatkowi tego typu wsparcie przyda się w sytuacjach związanych z obliczeniami równoległymi oraz tworzeniem modeli do sztucznej inteligencji oraz do trenowania tzw. uczenia maszynowego.

Te nowości Windows Subsystem for Linux mają trafić w przeciągu kilku najbliższych miesięcy dla testerów Windows 10 w kręgu szybkich aktualizacji. Microsoft poda informacje o wprowadzeniu pełnego wsparcia aplikacji Linux GUI dla wszystkich w późniejszym czasie.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (152)