Windows 10 Lean: nowa wersja systemu bez zbędnych aplikacji zajmie 2 GB mniej

Strona głównaWindows 10 Lean: nowa wersja systemu bez zbędnych aplikacji zajmie 2 GB mniej
23.04.2018 11:48
Windows 10 Lean: nowa wersja systemu bez zbędnych aplikacji zajmie 2 GB mniej

Decydując się na korzystanie z Windowsa 10, użytkownik musi wybrać jedną z kilku dostępnych wersji. Do wyboru między innymi licencje Home oraz Pro, wciąż jeszcze niezależna, teoretycznie bezpieczna odmiana 10 S, pojawiają się także głosy o wprowadzeniu dodatkowych 5 odmian zależnych od konfiguracji sprzętu.

bETAXxrF

Okazuje się jednak, że to nadal nie wszystko, bo wiele wskazuje na to, iż Microsoft wraca do pomysłu oferowania kolejnej wersji Windowsa 10. Tym razem mowa jest o lekkiej odmianie. W instalatorze testowej wersji Redstone 5 znaleziono bowiem system operacyjny w wersji Lean (z angielskiego: szczupłej, zubożałej), którą pozbawiono dostępnych od startu zbędnych aplikacji, ale nie tylko.

Welcome to Windows 10 Lean/CloudE/S (once again?) This new edition started shipping with this week's Skip Ahead build (17650) It seems to be heavily cut down, an x64 clean install is roughly 2 GB smaller than Pro Its edition ID is 0xB7 which was missing from SDK headers pic.twitter.com/2Sn3SVXeZB

— Lucas (@tfwboredom) 20 kwietnia 2018Jak zauważono na Twitterze, czysta instalacja Windowsa 10 Lean zajmuje około 2 GB miejsca na dysku mniej niż odmiana Pro. Pozbawiona jest (poza szeregiem domyślnych aplikacji) na przykład domyślnej tapety – zamiast grafiki widzimy jedyne czarny, jednolity kolor. W systemie brakuje na przykład narzędzia regedit i części sterowników, ale łatwo można je zaimportować. Nie ma więc ograniczeń co do instalacji dodatkowych aplikacji, jak ma to miejsce w Windowsie 10 S. System uruchamia się domyślnie właśnie w trybie S (to nie zaskoczenie) i rozpoznawany jest także jako Windows 10 CloudE.

bETAXxrH

Przypomnijmy, że lekka odmiana Windowsa nie pojawiłaby się na rynku po raz pierwszy. Jednym z przykładów podobnego podejścia było jakiś czas temu wprowadzenie okrojonego nieco Windowsa 7 Starter, który masowo instalowano w popularnych niegdyś netbookach. Jeśli Microsoft zdąży przygotować Windowsa 10 Lean na premierę kompilacji Redstone 5, użytkownicy będą mogli z niej skorzystać jeszcze jesienią tego roku.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bETAXxrR
Komentarze (133)
bETAXxsD