Windows 11 dostępny do pobrania. Ruszyła darmowa aktualizacja

Tapeta z Windows 11
Tapeta z Windows 11
Źródło zdjęć: © Jahus/imgur
Oskar Ziomek

05.10.2021 00:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zgodnie z zapowiedzią, od 5 października Windows 11 jest dostępny do pobrania jako darmowa aktualizacja dla Windowsa 10. Panos Panay zapowiedział system jako "nową erę w dziejach komputerów". Na początku skorzystają z niego jednak tylko niektórzy.

Aby pobrać Windowsa 11, konieczne jest posiadanie stosunkowo nowego sprzętu spełniającego wymagania i szczęście, aby Windows Update zdecydował się zaoferować aktualizację w danym komputerze. Microsoft podkreśla bowiem, że Windows 10 będzie aktualizowany do Jedenastki transzami, by producent miał czas przeanalizować ewentualne błędy i je naprawić.

Z drugiej strony w polskojęzycznym wpisie Microsoftu o Windows 11 nie wspomina się o takim ograniczeniu, toteż teoretycznie wszyscy użytkownicy zgodnych sprzętowo komputerów z Windows 10 powinni mieć już możliwość instalacji Windowsa 11. Aby to sprawdzić, należy zajrzeć do ustawień Windows 10 i zakładki Windows Update.

Informacja o aktualizacji do Windows 11 w Windows Update
Informacja o aktualizacji do Windows 11 w Windows Update© Microsoft

Jak podaje Microsoft, aktualizacja Windowsa 10 do Windowsa 11 będzie oferowana w formie dużej, kolorowej reklamy. Samo pobieranie nie będzie się natomiast różnić od pobierania comiesięcznych aktualizacji czy "dużych" wersji systemu raz na pół roku. Znakomita większość procesu będzie się odbywać właśnie w Windows Update.

Windows 11 w nowych komputerach

Windows 11 jest też od dzisiaj dostępny w nowych komputerach na rynku. Niedawno Microsoft przedstawiał sprzęty, które stworzono specjalnie z myślą o Jedenastce, a niedługo potem sam pokazał odświeżoną linię komputerów z serii Surface. Zależnie od przypadku, Windows 11 będzie działał w danym komputerze od startu lub dopiero po zaktualizowaniu preinstalowanego Windowsa 10.

Użytkownicy zdecydowani na instalację Windows 11 powinni pamiętać o wcześniejszym wykonaniu kopii zapasowej danych. Choć teoretycznie nie powinna być potrzebna, warto zabezpieczyć się na wypadek ewentualnych niepowodzeń. Historia pamięta przypadek znikających plików po jednej z aktualizacji Windowsa 10, która w praktyce z tego powodu okazała się przełomem w sposobie dostarczania aktualizacji systemu - Microsoft zaczął od wtedy przywiązywać więcej wagi do jakości.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (68)