Windows 8 może utrudnić instalację Linuksa

Windows 8 może utrudnić instalację Linuksa

21.09.2011 17:12, aktualizacja: 22.09.2011 10:00

Osoby, które korzystają z dwóch systemów w komputerze mogą wkrótce mieć problemy z najnowszym oprogramowaniem Microsoftu. Instalując Windows 8 nie będzie można uruchomić Linuksa.

Taką wiadomość podał Matthew Garret z firmy Red Hat, który zbadał listę wymogów Windows 8 dla producentów sprzętu. Znajduje się tam między innymi zapis dotyczący porzucenia BIOS na rzecz interfejsu UEFI. Sam w sobie nie jest on niczym nowym, gorzej jednak z wymogami narzucanymi przez UEFI. Na ich mocy uruchamiany w bezpiecznym trybie może być jedynie system z podpisanego cyfrowo obrazu. Taki zapis spełnia oczywiście system Windows 8, nie spełnia natomiast żadna z dystrybucji Linuksa.

Zdaniem Garreta Microsoft dodatkowo zablokował możliwość instalacji systemu bez podpisu cyfrowego. Windows 8 korzystać będzie wyłącznie z cyfrowych kluczy firmy z Redmond, bądź też producentów sprzętu. Oznacza to między innymi, że użytkownik nie będzie mógł skorzystać z niepodpisanego systemu. Dołączenie takich certyfikatów dla dystrybucji Linuksa może okazać się w przyszłości problematyczne - przede wszystkim ze względu na wymaganie, by bootloader nie był dostępny na licencji z GNU GPL. To zaś może rodzić wątpliwości prawne. Co więcej, w przyszłości jądro Linuksa stanie się częścią bootloadera, a to spowoduje kolejne problemy z certyfikatami.

Oczywiście, jak dotąd nie jest pewne, czy Microsoft zabroni producentom sprzętu wydania firmware’u, który odblokuje wymóg podpisów cyfrowych. Według Garreta jednak sami dostawcy mogą wspierać takie ograniczenia, chcąc uniemożliwić klientom dostęp do zbyt szerokiej puli funkcji. Jest to jednak jeszcze niepewne i o ostatecznych decyzjach przekonamy się dopiero po wprowadzeniu Windows 8 na rynek.

Zainteresowanych najważniejszymi nowościami w systemie Windows 8 zapraszamy do lektury naszego artykułu Windows 8 Developer Preview - przedsmak nowych Okienek.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (163)