Windows 8 z łatwiejszym i szybszym instalatorem

Windows 8 z łatwiejszym i szybszym instalatorem

Wojciech Kowasz
22.11.2011 11:55, aktualizacja: 22.11.2011 19:06

Tradycyjnie już Microsoft zapowiada zmiany w procesie instalacji kolejnej wersji systemu Windows. Ma być szybciej i łatwiej. Tym razem jednak wygląda na to, że to może się faktycznie udać.

Specjaliści Microsoftu od użyteczności interfejsu użytkownika wyliczyli, że aby dokonać uaktualnienia systemu do Windows 7 trzeba przebrnąć przez cztery różnego rodzaju kreatory, a w nich „przeklikać” ponad 60 ekranów. Jak uznano, główną przyczyną takiego stanu rzeczy był fakt, że na kolejnych ekranach często powtarzały się te same informacje. Sam proces kopii i aktualizacji z kolei nie był efektywny. W efekcie obliczono, że podczas gdy czysta instalacja systemu Windows 7 trwa na średnim sprzęcie około 32 minuty, tak średnich rozmiarów uaktualnienie (213 tysięcy plików, 77 aplikacji) to już 131 minut, większych rozmiarów system (430 tysięcy plików, 90 aplikacji) pochłonie 188 minut, a na zakończenie „superuaktualnienia” z 1,4 mln plików i 120 aplikacjami trzeba będzie zaczekać 513 minut. To już prawie 9 godzin. Czas uaktualnienia rośnie więc liniowo.

W systemie Windows 8 cały proces zintegrowany zostanie w jednym kreatorze, który zawierać będzie funkcjonalność Doradcy uaktualnienia, Łatwego transferu plików i ustawień oraz oczywiście samego instalatora. Uaktualnienie będzie więc rozpoczynać się od weryfikacji kompatybilności zainstalowanych aplikacji i sterowników. Następnie pliki instalacyjne będą mogły być pobrane z Internetu (nie trzeba będzie zawsze kupować nośnika z systemem) i, jeśli chcemy zainstalować system jednak jako czystą instalację a nie uaktualnienie, nagrane na pendrive lub płytę DVD. Kreator poinformuje nas, co musimy zrobić, aby rozpocząć proces — na przykład wyłączyć BitLocker czy uruchomić ponownie komputer. Po instalacji ten sam kreator odtworzy nasze dane.

Jaki rezultat? Jeden kreator i 11 ekranów, o 82% mniej kliknięć niż poprzednio. Dokładna liczba oczywiście różni się w zależności od wybranej ścieżki instalacji. Ciekawostką jest jednak fakt, że znacznie poprawiono czasy. Teraz czysta instalacja zajmuje 21 minut (wcześniej 32), średnie uaktualnienie 42 minuty (wcześniej 131), duże tylko 46 minut (wcześniej 188), a superduże zaledwie 52 minuty (wcześniej 513). Widać więc, że proces został znacząco zoptymalizowany pod kątem większych instalacji i czas nie zwiększa się już tak szybko w stosunku do rozmiaru środowiska.

Microsoft poczynił także szereg innych optymalizacji podczas instalacji. Zmniejszono na przykład rozmiar obrazu instalacyjnego o około 35% (do 1,5 GB). Po więcej informacji ze zrzutami ekranu nowego instalatora odsyłamy do obszernego wpisu na blogu Building 8.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)