Windows Core i Andromeda to już więcej niż tylko plotki: oto dowody na mobilne plany Microsoftu

Windows Core i Andromeda to już więcej niż tylko plotki: oto dowody na mobilne plany Microsoftu

Czy tak może wyglądać Andromeda? (design David Breyer @d_breyer/Twitter)
Czy tak może wyglądać Andromeda? (design David Breyer @d_breyer/Twitter)
02.08.2018 21:39, aktualizacja: 02.08.2018 21:51

Mobilne technologie spod znaku „okienek” wyglądają dziśznacznie gorzej niż 10 lat temu, kiedy to takie telefony jak HTCTouch Diamond z Windowsem Mobile cieszyły się sporą popularnością.Do dziś Microsoft nie przedstawił żadnej spójnej linii rozwojuswoich produktów w tej kategorii, całkowicie zdominowanej przezAndroida i iOS-a. Zamiast jednak walczyć w niemożliwej do wygraniawojnie, firma z Redmond może zrobić coś zupełnie innego:zredefiniować samą kategorię mobilnego sprzętu. Jak to możewyglądać? Na trop mogą naprowadzić nas zmiany w najnowszejwersji zestawu narzędzi dla programistów Windowsa 10.

Nowy rodzaj sprzętu rozwijanego pod nazwą kodową Andromeda dotej pory pojawiał się jedynie w niepotwierdzonych plotkach –anonimowe źródła uznanych blogerów specjalizujących się wtechnologiach Microsoftu wielokrotnie potwierdzały jednak, że cośjest na rzeczy. Andromeda miała być pierwszym urządzeniemnapędzanym przez system operacyjny Windows Core.

Znany haker i odkrywca tajemnic Microsoftu WalkingCat (@h0x0d)zwraca naszą uwagę na zmiany w nowych kompilacjach Windows 10 SDK,które plotki te potwierdzają. Pojawiły się tam odniesienia dosystemu Andromeda OS (będącego kompozytorem dla urządzeńmobilnych) oraz Windows Core OS. Związane są one z jakimśspecjalnym trybem produktywności, wywoływanym poprzez ustawieniasystemowe.

AndromedaProductivityMode ?

— WalkingCat (@h0x0d) August 1, 2018Z kolei programista Tero Alhonen donosi o pojawieniu się w plikunagłówkowym winnt.h definicji całej rodziny produktów o nazwieWINDOWS_CORE – obok takich produktów jak DESKTOP, SERVER,HOLOGRAPHIC czy IOT.

Windows Core Device Family pic.twitter.com/9xjcceobch

— Tero Alhonen (@teroalhonen) July 31, 2018Mimo tych postępujących prac nad oprogramowaniem, Andromedy niezobaczymy w tym roku. Najwcześniej będzie to 2019 rok, jak sugerujeBrad Sams z serwisu Thurrot.com. Firma z Redmond boi się powtórki zmobilnego Windowsa, chce swój innowacyjny sprzęt z innowacyjnymoprogramowaniem pokazać dopiero wtedy, gdy zyska absolutną pewność,że ma on szansę na rynkowy sukces.

Przedstawione amerykańskiemu urzędowi patentowemu dokumentyprzedstawiają przenośne, składalne (na zawiasach) dwuekranoweurządzenie. Mówi się, że jego sercem będzie bardzo wydajny układARM – kolejna niemiła wieść dla Intela, który chyba już nawetnie ma co próbować powrotu na rynek mobilny. Ale jednej rzeczywciąż Microsoft nie potrafi wyjaśnić – co miałoby sprawić, bykomuś chciało się produkować oprogramowanie na tak niszowyprodukt?

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (119)