Windows Core OS wyciekł do sieci. Miał to być system dla dwuekranowych PC

Windows Core OS wyciekł do sieci. Miał to być system dla dwuekranowych PC

fot. Marques Brownlee/YouTube
fot. Marques Brownlee/YouTube
03.01.2021 16:13, aktualizacja: 03.01.2021 16:34

Microsoft planował Windows Core OS jako następną wersję Windows 10 dla urządzeń nowej generacji, w tym dwuekranowych laptopów. Znajdziemy go w zestawie rozszerzonej rzeczywistości HoloLens 2, jak również w postaci Windows 10X. W sieci pojawiła się właśnie wcześniejsza wersja Windows Core OS, o nazwie kodowej Polaris.

Windows Core OS był tworzony od długiego czasu i przeszedł wiele przemian. W założeniu jest to system, który całkowicie odcina się od starych komponentów Windowsa i stawia na nowoczesny wygląd oraz funkcjonalność. Odznacza się też większą wydajnością, jest przyjaźniejszy dla akumulatorów i zapewnia szybsze aktualizacje.

Jego wariant, o roboczej nazwie Polaris miał być przeznaczony dla sprzętu z rodziny Andromeda, będącego dwuekranowymi urządzeniami mobilnymi. Niestety, gdy Microsoft zdecydował ubić projekt Andromeda, zrezygnowano także z Polaris.

Polaris miał być następcą Windows 10 S, czyli "lżejszej" wersji Windows 10 obsługującej programy UWP ze sklepu Microsoft (a więc w teorii bezpieczniejszej).

Wyciek Windows Core OS "Polaris" zawiera wersję RS3 RTM systemu przeznaczonego dla urządzeń opartych o procesory ARM32. O fakcie trafienia systemu do sieci poinformował jako pierwszy Windows Central

Jest jednak parę haczyków - nie ma tutaj interfejsu graficznego, ani żadnych wbudowanych aplikacji. Można więc jedynie podejrzeć sobie szkielet systemu i przekonać się na własne oczy, że taki projekt istniał. Aby go sprawdzić, trzeba mieć sprzęt oparty o architekturę ARM32.

Jest to bardziej ciekawostka dla entuzjastów Windowsa. Microsoft od roku 2018 zmienił swoją wizję projektu Windows Core OS, który przybrał obecny kształt jako Windows 10X. Pierwsze komputery z 10X mają ukazać się wiosną 2021 r.

Wybierz najlepsze sprzęty technologiczne tego roku i wygraj 5 tys. złotych! Wejdź na imperatory.wp.pl i zagłosuj.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)