Windows i Mac OS X podatne na ataki

10.06.2010 13:47, aktual.: 10.06.2010 15:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zdaniem specjalistów zarówno system Windows 7 jak i Mac OS X zawierają poważne luki w bezpieczeństwie. Mogą być one wykorzystane przez cyberprzestępców.

Podczas zbliżającej się konferencji Hack in the Box w Amsterdamie zaprezentowane zostaną luki w bezpieczeństwie systemów Windows i Mac OS X. Związane są one przede wszystkim z jądrem oprogramowania, toteż ich naprawienie przez Microsoft czy Apple może być czasochłonne. Sprawę opisał holenderski serwis WebWereld. Jego zdaniem wykryte przez specjalistów luki dotyczą systemu Windows 7 w wersji 64-bitowej, Mac OS X, a także prawdopodobnie iPodów touch, iPhone’ów i iPadów. Błędy w zabezpieczeniu oprogramowania firmy Apple nie są tak poważne jak w przypadku Windowsa.

Wykryta przez Christophe’a Devine’a i Damiena Aumaitre’a luka w oprogramowaniu Microsoftu związana jest z bezpośrednim dostępem do pamięci (DMA). Może zostać wykorzystana przez cyberprzestępców do przejęcia kontroli nad komputerem przy ominięciu zainstalowanych zabezpieczeń. Dhillon Andrew Kannabhiran, organizator Hack in the Box, stwierdził, że problem jest bardzo poważny, bowiem atakujący może manipulować pamięcią peceta. Podczas konferencji specjaliści pokażą także inny sposób na ominięcie zabezpieczeń systemu Windows - za pomocą karty PCMCIA. Oczywiście szczegóły na temat wykrytych luk nie zostaną publicznie ujawnione.

Zdaniem Kannabhirana luka wykryta w systemie Mac OS X jest łatwiejsza do zlikwidowania. Z drugiej jednak strony może być wykorzystana do przejęcia kontroli także nad urządzeniami przenośnymi firmy Apple. Problem związany jest z obsługą urządzeń wejścia-wyjścia. Za pomocą błędu w komponencie IOKit cyberprzestępca może manipulować systemem operacyjnym komputera, począwszy od najbardziej podstawowych funkcji, a skończywszy na tych mniej istotnych. Eksperci, którzy wykryli luki będą ściśle współpracować z twórcami systemów Windows i Mac OS X. Dzięki temu istnieje duża szansa, że problemy zostaną wkrótce rozwiązane.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (62)