Windows Ink, czyli nowe możliwości dla miłośników rysików #Build

Windows Ink, czyli nowe możliwości dla miłośników rysików #Build

Windows Ink, czyli nowe możliwości dla miłośników rysików #Build
31.03.2016 11:33, aktualizacja: 31.03.2016 11:49

W rocznicę premiery Windowsa 10, Microsoft opublikuje sporą aktualizację tego systemu operacyjnego, co było jednym z głównym tematów wczorajszej konferencji inaugurującej BUILD. Jedną z najbardziej efektownych nowości jest Windows Ink, czyli nowe rozbudowane możliwości obsługi Windowsa za pomocą rysika.

Obraz

Już dziś urządzenia z Windowsem i ekranem dotykowym obsługującym rysiki, mowa przede wszystkim o Surface’ach, otwierają całkiem ciekawe możliwości dla osób preferujących taką metodę obsługi. Idąc tym tropem i biorąc pod uwagę, że pismo odręczne czy proste ideogramy nadal są najpowszechniejszą i bardzo wygodną metodą tworzenia szybkich notatek, Microsoft postanowił rozwinąć możliwości Windowsa w tym aspekcie.

W przypadku kompatybilnych urządzeń, pulpit Windowsa stanie się niemal w całości płótnem, po którym będzie można rysować. Odbywa się na zasadzie dodatkowej warstwy interfejsu użytkownika w aplikacji, co jest możliwe dzięki dodaniu do jej kodu zaledwie dwóch linijek kodu. Ponadto na panelu powiadomień nie zabraknie skrótów przystosowanych do tego aplikacji. Microsoft przygotował także sklep z aplikacjami, które wykorzystują pełnię potencjału tkwiącego w rysiku, przede wszystkim przeznaczonymi dla artystów.

Obraz

Windows Ink to także całkiem zaawansowana integracja odręcznych notatek z kalendarzem. Możliwe będzie na przykład szybkie zapisanie (oczywiście pismem odręcznym) notatki dotyczącej jakiegoś wydarzenia zaplanowanego na kolejny dzień. System sam rozpozna słowo „jutro”, a następnie zaangażuje do pracy Cortanę. Ta automatycznie utworzy wydarzenie i zaproponuje dodanie go do kalendarza.

Ponadto dostępna będzie także ekranowa linijka czy szablony, które będzie można obsługiwać w sposób zbliżony do prawdziwych, będzie je można powiększać czy dowolnie obracać. Bardziej przydatna wydaje się, szczególnie podczas redagowania tekstów, integracja Windows Ink z Wordem: za pomocą prostego przekreślenia możemy usuwać całe akapity tekstu. Word automatycznie wyprostuje także zakreślenie.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Windows Ink znajdzie swoje zastosowanie także w aplikacji oferującej mapy. Bez większych problemów będzie można wyznaczać trasę po prostu rysując ją na mapach. System rozpozna krzywiznę, przeliczy skalę i pokaże odległość pomiędzy dwoma punktami. Linia będzie także automatycznie dostosowana do geometrii terenu, co będzie widoczne po przejściu do widoku 3D.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)