Windows Ink, czyli nowe możliwości dla miłośników rysików #Build

Windows Ink, czyli nowe możliwości dla miłośników rysików #Build
31.03.2016 11:33
Windows Ink, czyli nowe możliwości dla miłośników rysików #Build

W rocznicę premiery Windowsa 10, Microsoft opublikuje sporą aktualizację tego systemu operacyjnego, co było jednym z głównym tematów wczorajszej konferencji inaugurującej BUILD. Jedną z najbardziej efektownych nowości jest Windows Ink, czyli nowe rozbudowane możliwości obsługi Windowsa za pomocą rysika.

350175037980108737

Już dziś urządzenia z Windowsem i ekranem dotykowym obsługującym rysiki, mowa przede wszystkim o Surface’ach, otwierają całkiem ciekawe możliwości dla osób preferujących taką metodę obsługi. Idąc tym tropem i biorąc pod uwagę, że pismo odręczne czy proste ideogramy nadal są najpowszechniejszą i bardzo wygodną metodą tworzenia szybkich notatek, Microsoft postanowił rozwinąć możliwości Windowsa w tym aspekcie.

W przypadku kompatybilnych urządzeń, pulpit Windowsa stanie się niemal w całości płótnem, po którym będzie można rysować. Odbywa się na zasadzie dodatkowej warstwy interfejsu użytkownika w aplikacji, co jest możliwe dzięki dodaniu do jej kodu zaledwie dwóch linijek kodu. Ponadto na panelu powiadomień nie zabraknie skrótów przystosowanych do tego aplikacji. Microsoft przygotował także sklep z aplikacjami, które wykorzystują pełnię potencjału tkwiącego w rysiku, przede wszystkim przeznaczonymi dla artystów.

350175037980305345

Windows Ink to także całkiem zaawansowana integracja odręcznych notatek z kalendarzem. Możliwe będzie na przykład szybkie zapisanie (oczywiście pismem odręcznym) notatki dotyczącej jakiegoś wydarzenia zaplanowanego na kolejny dzień. System sam rozpozna słowo „jutro”, a następnie zaangażuje do pracy Cortanę. Ta automatycznie utworzy wydarzenie i zaproponuje dodanie go do kalendarza.

Ponadto dostępna będzie także ekranowa linijka czy szablony, które będzie można obsługiwać w sposób zbliżony do prawdziwych, będzie je można powiększać czy dowolnie obracać. Bardziej przydatna wydaje się, szczególnie podczas redagowania tekstów, integracja Windows Ink z Wordem: za pomocą prostego przekreślenia możemy usuwać całe akapity tekstu. Word automatycznie wyprostuje także zakreślenie.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Windows Ink znajdzie swoje zastosowanie także w aplikacji oferującej mapy. Bez większych problemów będzie można wyznaczać trasę po prostu rysując ją na mapach. System rozpozna krzywiznę, przeliczy skalę i pokaże odległość pomiędzy dwoma punktami. Linia będzie także automatycznie dostosowana do geometrii terenu, co będzie widoczne po przejściu do widoku 3D.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)