Windows Live ID wkrótce z hasłami jednorazowymi

Windows Live ID wkrótce z hasłami jednorazowymi

Wojciech Kowasz
28.01.2010 11:54

Dla tych, którzy logując się do usług Windows Live na komputerach publicznych czują dreszczyk emocji, Microsoft przygotowuje interesującą funkcję - możliwość logowania za pomocą haseł jednorazowych.

Komputerom publicznym trudno ufać - w kawiarenkach internetowych, szkołach czy internetowych kioskach zawsze istnieje ryzyko, że nasze poczynania są monitorowane, a każde wpisane na klawiaturze hasło może zostać przechwycone. Mimo wszystko dobrze jest czasem sprawdzić pocztę na wakacjach czy w szkole, zalogować się do webowego Messengera, napisać posta na blogu Spaces albo po prostu skorzystać z witryny oferującej logowanie sprzężone z Windows Live ID. Z pomocą przychodzą hasła jednorazowe, które Microsoft planuje wprowadzić do usług Windows Live wraz z ich kolejną odsłoną Wave 4.

Idea działania jest bardzo prosta i tak naprawdę znana już od lat - alternatywnie do wpisywania adresu e-mail oraz hasła Windows Live ID będziemy mogli wybrać logowanie przy pomocy jednorazowego kodu. W takim wypadku wpisujemy tylko nasz adres e-mail oraz wybieramy metodę dostarczenia kodu. Może to być albo wysyłka na drugi e-mail albo doręczenie SMSem (o ile oczywiście wcześniej wpisaliśmy w profilu drugi adres lub numer telefonu). Kod natychmiast zostaje wysłany i możemy się dzięki niemu zalogować - tylko raz naturalnie, kolejne logowanie będzie wymagało powtórzenia procedury i nowego hasła.

Nowa opcja logowania brzmi interesująco, pozostaje tylko zadać sobie pytanie - na ile będzie użyteczna. Pomijając fakt, że cała procedura jest dość uciążliwa i wydłuża czas logowania, warto skomentować kwestię dostępności opcji wysyłania SMSów. Jak wiadomo, aktualnie usługi mobilne Windows Live są w Polsce niedostępne i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Dla naszych użytkowników pozostanie więc tylko opcja wysłania hasła jednorazowego na alternatywny adres e-mail, na który... trzeba będzie przecież zalogować się wpisując tradycyjne hasło.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)