Windows Phone w Polsce i na świecie — statystyki zaskoczyły

Windows Phone w Polsce i na świecie — statystyki zaskoczyły

25.09.2013 13:16, aktual.: 25.09.2013 15:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Gemius opublikował swoje statystyki, jakie zebrał wśród użytkowników Windows Phone w Polsce. Trzeba przyznać, że są one dość zaskakujące. W skrócie można powiedzieć, że w kraju nad Wisłą królują tanie smartfony, a najpopularniejszym modelem jest, o dziwo, HTC 8S. Porównajmy te dane z najświeższymi statystykami od firmy AdDuplex, badającej globalny rynek smartfonów z systemem od Microsoftu.

Na początek warto wspomnieć o danych odnośnie samego Windows Phone. W Polsce nadal najpopularniejszym systemem jest stara wersja siódma (62% rynku). Na świecie dane te wyglądają zupełnie odwrotnie — według AdDuplex, aż 67% rynku smartfonów z Windows Phone, działa pod kontrolą najnowszej wersji oprogramowania. Dlaczego w Polsce jest na odwrót? Możliwe, że jeszcze nadal urządzenia z Windows Phone 8 postrzegane są jako drogie i nie są tak często wymieniane, jak w innych krajach. Można również powiedzieć o znudzeniu się marką Windows Phone w Polsce, ale jednak powoli nowa wersja zdobywa coraz większy udział w naszym kraju, wnioskując z raportu Gemius.

Wyjaśnienie może jest jednak inne. Otóż podobne dane dla Polski przygotował także AdDuplex, wg tej firmy starej wersji systemu używa tylko 34% osób! Różnice w statystykach są więc olbrzymie. Czyje dane są bardziej wiarygodne: Gemiusa (statystyki ze stron www) czy AdDuplex (statystyki z reklam w aplikacjach Windows Phone)?

Dane Gemius - czy aby na pewno wiarygodne (patrz dane AdDuplex w newsie)?
Dane Gemius - czy aby na pewno wiarygodne (patrz dane AdDuplex w newsie)?
Dane AdDuplex
Dane AdDuplex

Kolejne interesujące liczby przedstawiają popularność urządzeń z Windows Phone 8. Globalnie króluje Nokia, aż 88.4% urządzeń pochodzi od Finów. Największy udział ma Lumia 520 (31.6%). W Polsce również Nokia jest najchętniej wybieraną marką wśród smartfonów z nowymi okienkami — 64% użytkowników zaufało serii Lumia. Oczywiście jest też małe zaskoczenie. Rodacy zachwycili się najtańszym modelem 8S od HTC. 36% użytkowników w naszym kraju wybrało ten właśnie model. Jest to dużo, zważywszy na to, że globalnie ten model ma zaledwie... 3.6% rynku. Czyżby jednak dla nas logo Noki nie miało aż takiego znaczenia? Uwielbienie do marki z Finlandii w Polsce to mit? Można jednak zauważyć, że wcześniejsze pojawienie się taniego 8S, niż Lumii 520, skutkuje takim wynikiem. Jeśli jednak zerkniemy do danych AdDuplex, które są bardziej aktualne, zauważymy, ze Lumia 520 już przegoniła HTC 8S.

Obraz
Obraz

Jeśli spojrzymy przez pryzmat modeli z wyższej półki, praktycznie rynek Windows Phone został opanowany przez tanie smartfony. Droższe modele w obu rankingach nie zwojowały zbyt wiele.

Na wiele pytań jednak nie wyciągniemy z przedstawionych danych odpowiedzi. Wysoka pozycja HTC 8S to świadomy wybór klientów, czy tylko nasycenie rynku przed premierą Lumii 520? Jaka metoda zbierania danych lepiej obrazuje faktyczny stan rynku?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)