Wine 5.0 wydane, i to najsmutniejsza premiera spośród wszystkich dotychczasowych

Wine 5.0 wydane, i to najsmutniejsza premiera spośród wszystkich dotychczasowych21.01.2020 23:24
Józef Kucia, fot. reddit
Józef Kucia, fot. reddit

Po ponad roku prac programistycznych, Wine doczekało się wersji 5.0. Nowe wydanie wprowadza szereg przydatnych zmian, ale ma też dodatkowy kontekst. Niestety, smutny. Jest bowiem dedykowane Józefowi Kuci, który był jednym z tragicznie zmarłych grotołazów w sierpniu 2019 r., a jednocześnie pracował nad projektem jako przedstawiciel CodeWeavers.

"To wydajnie jest dedykowane pamięci Józefa Kuci, który odszedł w sierpniu 2019 roku w wieku 30 lat [28 – przyp. red.]" – czytamy w ogłoszeniu prasowym. "Józef był jednym z głównych twórców implementacji Direct3D w Wine, a także głównym programistą w projekcie vkd3d. Jego umiejętności i życzliwość to coś, czego bardzo nam wszystkim brakuje" – wspomina Wine HQ.

Wine 5.0, czyli więcej, lepiej i szerzej

Przechodząc do samego Wine 5.0, jak już wspominałem, zmian jest naprawdę sporo. Przede wszystkim powłoka wspiera wreszcie konfiguracje z wieloma monitorami. Do tego ma całkowicie świeżą implementację dźwiękowego API XAudio2, jak również wsparcie dla Vulkana 1.1.126. Całości dopełnia natomiast integracja wielu bibliotek jako PE (Portable Executable). I co zrozumiałe, wszystko to przekłada się na lepszą kompatybilność z grami i aplikacjami.

Twórcy wymieniają dziesiątki tytułów, które powinny chodzić pod Linuksem zauważalnie lepiej. Są to m.in.: Brothers in Arms: Hell's Highway, Tomb Raider (2013), Far Cry 5 czy The Witcher Enhanced Edition. Ale też na przykład Skyrim w wersji Steam czy Rayman Origins w wersji Uplay, a nawet klient Battle.net jako całość. Nie brakuje przy tym oprogramowania, w tym chociażby Acrobat Reader 11, Foxit Reader 6.12, uTorrent 2.2.0, Pale Moon czy Xara Designer 2013 (8.1.1).

Pełną listę zmian zawartych w Wine 5.0 znajdziecie pod tym adresem, natomiast binarki zwyczajowo można pobrać z działu download Wine HQ.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (116)