Wiosenna aktualizacja Windows 10 niemal gotowa, ale nowa wersja popsuła Sklep

Wiosenna aktualizacja Windows 10 niemal gotowa, ale nowa wersja popsuła Sklep

28.02.2018 10:38, aktual.: 28.02.2018 12:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zbliżamy się coraz bardziej do tego, co obecnie znane jest jakoRedstone 4, a podobno nosić ma nazwę Windows 10 Spring CreatorsUpdate. Kolejny build dla członków programu Windows Insiderkorzystających z szybkiego pierścienia aktualizacji nosi numer17110 i nie licząc poprawek, nie przynosi niczego już ciekawego dlazwykłych użytkowników. Poważną zmianę w procesie aktualizacjiotrzymają jednak użytkownicy biznesowi, korzystający z licencjiEnterprise.

Od wiosennej aktualizacji Windowsa firmy korzystające z„dziesiątki” w odmianie Enterprise będą mogły uruchamiaćswoje własne akcje i skrypty w trakcie konfiguracji, czy to jeszczeprzed uruchomieniem testów kompatybilności (preinstall.cmd), czyzanim system zrestartuje się do trybu offline (precommit.cmd). Dotego możliwe jest w razie awarii aktualizacji lub konieczności jejcofnięcia uruchomienie specjalnego skryptu failure.cmd.

Obraz

Rozwiązano także kwestię uruchamiania skryptów po cofnięciuaktualizacji – startowały one tylko wtedy, jeśli pierwszyużytkownik, który zalogował się do systemu, miał uprawnieniaadministracyjne. Rozwiązanie bezsensowne, mało kto w korporacjachma uprawnienia administracyjne na swoich maszynach, dlatego Microsoftzdecydował się umożliwić uruchamianie tych skryptów w kontekściesystemu, jeśli jako pierwszy zaloguje się zwykły użytkownik.

Firma z Redmond pochwaliła też udostępnieniem na hubie Dockerakontenerów z systemami NanoServer oraz ServerCore. Legalnie mogą z nich korzystać tylko członkowie programuWindows Insider. Oczywiście aby z nich skorzystać, trzeba miećzainstalowaną infrastrukturę Dockera w systemie Windows Server 2016lub Windows 10. Na Linuksie to oczywiście nie ruszy, kontenery tonie wirtualizacja, tylko przede wszystkim izolacja zasobów, w ramachtego samego systemu operacyjnego.

Jeśli chodzi o poprawki, to widać, że Microsoft jest naostatniej prostej. Poprawiono 13 usterek dotyczących m.in.interfejsu trybu gier, nadmiernego obciążenia procesora, obsługikart z dokumentami PDF w przeglądarce Edge, wyświetlania ikon wwidoku Zadań, zastępowania kropki przecinkiem do oznaczenia miejscdziesiętnych na klawiaturze dotykowego ekranu, obsługi menukontekstowego kart w widoku Timeline i podobnych drobiazgów.Ulepszono też zachowanie menu Start – respektuje on ustawieniawyświetlania pasków przewijania, oraz pokazywanie powiadomień wcentrum akcji po ich wygaśnięciu.

Sklep Microsoft Store „wyparował” z najnowszego buildu Windows 10 dla Insiderów
Sklep Microsoft Store „wyparował” z najnowszego buildu Windows 10 dla Insiderów

Wygląda jednak na to, że przy okazji Microsoft zepsułsobie Sklep. Po zaktualizowaniu insiderskiej kompilacji MicrosoftStore po prostu zniknął – nie ma go na pasku zadań ani w menuStart. Nie radzi się resetować ustawień, powoduje to całkowiteusunięcie sklepu z systemu, a nie reinstalację. NiektórzyInsiderzy skarżą się też, że build ten przyniósł imniekończącą się pętlę restartów, sami jednak niczego takiegonie zauważyliśmy.

Zwykli użytkownicy powinni otrzymać wiosenną aktualizacjęWindowsa 10 jako wersję 1803 już w kwietniu.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (80)