Witaj ARCore, żegnaj Project Tango – nowa rozszerzona rzeczywistość Google

Witaj ARCore, żegnaj Project Tango – nowa rozszerzona rzeczywistość Google

29.08.2017 18:12

Rozszerzona i wirtualna rzeczywistość to koncepcje, których realizacje ma dziś w portfolio w zasadzie każda korporacja z branży IT, także Google. W ciągu ostatnich lat rozwijany był Project Tango, który jednak miał swoje wady: kompatybilność tylko z wybranymi urządzeniami, wyposażonymi w zaawansowane czujniki zdolne do analizy geometrii otoczenia. Te ograniczenia przyczyniły się zapewne do ogłoszonych dziś przez Google zmian: Project Tango został zastąpiony przez ARCore.

Introducing ARCore

ARCore to zestaw narzędzi programistycznych, które testować może już dziś każdy zainteresowany. W odróżnieniu od Project Tango, kluczem do sukcesu nowej rozszerzonej rzeczywistości Google ma być jej dostępność. Nie będą już potrzebne zaawansowane kamery 3D: celem dla Google jest trafienie z AR na 100 mln urządzeń. Partnerzy w rozwoju ARCore to między innymi Samsung, LG czy Huawei.

Od strony projektowania modeli 3D, jakie poźniej zostaną osadzone na obrazie z kamery, Google zostawia pewną dowolność: przy projektowaniu wykorzystywane jest oczywiście Android Studio, ale także silnik Unity lub Unreal. Niestety, mimo skupienia się na dostępności, wersja Preview może być testowana tylko na smartfonach Pixel oraz Samsungu Galaxy S8.

Otoczenie jest rozpoznawane na podstawie umieszczania markerów na krawędziach i analizowania zmian ich w położeniu w zależności od ruchów smartfonu – wystarczy zatem kamera 2D i żyroskop. Precyzja takiego rozwiązania porównywalna będzie z obiektami 3D, jakie wykorzystywać możne w AR np. w Snapchacie. Google zadbało także o detale: smartfon zostanie wykorzystany do zbierania informacji o oświetleniu. Te następnie będą nakładane na obiekty 3D, dzięki czemu uzyskane zostaną realistyczne światłocienie. Z pierwszymi rezultatami można zapoznać się na stronie AR Experiments.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)