Włoska Wikipedia niezgodna z prawem?

05.10.2011 13:11, aktual.: 05.10.2011 13:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Włoskiej wersji Wikipedii grozi zamknięcie. Wkrótce jej działalność może okazać się niezgodna z tamtejszym prawem.

Buble prawne to nie tylko domena polskich urzędników - również we Włoszech pojawiają się absurdalne przepisy utrudniające życie zwykłym ludziom. Coś takiego niebawem może przytrafić się tamtejszej wersji Wikipedii. Włoski parlament debatuje właśnie nad przyjęciem nowego prawa - DDL intercettazioni. Nakłada ono na wszelkich wydawców - w tym internetowych - wymóg zgłaszania wszelkich zmian w ciągu 48 godzin przed ich wprowadzeniem. Oznaczałoby to, że administratorzy Wikipedii musieliby informować organy prawne o wszelkich moderacjach, nawet komentarzy, dwa dni przed ich zastosowaniem. Absurd? To jeszcze nie wszystko.

Nowe prawo ma za główny cel ukrócić ujawniania podsłuchów, a także wprowadzić nakaz prostowania wszelkich informacji, które ktokolwiek mógłby uznać za szkodliwe dla siebie. W praktyce oznaczałoby to nieustanne poprawki, blokadę większości stron internetowych i cenzurę treści w Sieci. W przypadku Wikipedii, która współtworzona jest przez wiele osób sprowadziłoby się to najprawdopodobniej do zamknięcia serwisu.

W oświadczeniu opublikowanym na stronach włoskiej Wikipedii czytamy apel o pomoc zakończony słowami: Wikipedia jest już neutralna - po co więc ją neutralizować?. Być może zamiast zamykać włoską wersję Wikipedii przydałoby się zneutralizować pomysły niektórych polityków. Miejmy nadzieję, że ostatecznie nowe prawo nie wejdzie w życie - oznaczałoby to poważne ograniczenie wolności słowa i wypowiadania się dla wielu internautów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)