Wpadka PKP, czyli nieaktywowany Windows na dworcowych tablicach

Wpadka PKP, czyli nieaktywowany Windows na dworcowych tablicach

Komunikat o braku aktywacji Windowsa na dworcach - oj, nieładnie PKP (fot. Oskar Ziomek, dobreprogramy)
Komunikat o braku aktywacji Windowsa na dworcach - oj, nieładnie PKP (fot. Oskar Ziomek, dobreprogramy)
30.12.2019 13:21, aktualizacja: 31.12.2019 09:43

Pewnie widzieliście kiedyś źle skonfigurowane urządzenia wyświetlające informacje w jakimś publicznym miejscu. Centra handlowe, autobusy, pojedyncze sklepy, tablice informacyjne… Najnowsze przeoczenie techników ma miejsce na dworcach PKP.

Jeden z twitterowiczów zauważył komunikat o braku aktywacji Windowsa na tablicy odjazdów pociągów. Psikus systemu na dworcu Łódź Fabryczna okazał się nie być jedynym. Jak donosi w odpowiedzi inny użytkownik Twittera, podobnie dzieje się w Pruszkowie. Tam też można w rogu przeczytać Przejdź do ustawień, aby aktywować system Windows.

Setki podróżnych, a komunikat nadal wisi

Oczywiście nikt nie myśli o realnym braku kupna licencji przez PKP. Wygląda to na zwykłą wpadkę, jaka by nie była jej przyczyna. Pewnie któryś z kolejowych informatyków myśli bardziej o zbliżającej się zabawie sylwestrowej niż pracy, o co nietrudno 30 grudnia. Albo mamy do czynienia z problemem technicznym niekoniecznie związanym z błędem ludzkim po stronie PKP.

fot. Gaj_Grzegorz @ Twitter
fot. Gaj_Grzegorz @ Twitter

Inny internauta nawet oferuje się do pomocy, podsuwając pomysł i kwitując Nie ma za co @PKP_SA. Prawdopodobnie problem zostanie niedługo rozwiązany, w końcu to tablice na widoku, które przeglądane są przez bardzo dużo ludzi, nie tylko pasażerów. Dział IT powinien już wiedzieć o wpadce.

Co ciekawe, nie w każdym mieście na dworcu kolejowym występuje Windows. Przykładowo, w Warszawie na Dworcu Zachodnim spotkać można tablice oparte o CentOS. Brak ujednolicenia systemu komputerowego to jednak insza inszość, choć na pewno winduje koszty jego utrzymania.

fot. Jan Domański, dobreprogramy
fot. Jan Domański, dobreprogramy

Sam byłem kilka lat temu świadkiem podobnego zdarzenia do dzisiejszego przypadku z PKP. Wtedy w Warszawie na jednym z ekranów umieszczonych w autobusie miejskim ZTM odpalił się widok z konfiguracją UEFI. Przynajmniej padła tylko jedna tablica, a nie wszystkie. Przy okazji mogłem się dowiedzieć, że Zarząd Transportu Miejskiego postawił na produkty firm ASRock oraz AMD.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (149)