Wstępniak na nowy tydzień: „bo nauka to potęgi klucz…”

Strona głównaWstępniak na nowy tydzień: „bo nauka to potęgi klucz…”
01.09.2014 09:00
Wstępniak na nowy tydzień: „bo nauka to potęgi klucz…”

To była jedna z najbardziej zaskakujących decyzji Microsoftu,tak odbiegająca od korporacyjnych standardów, w którychcompliance, pełna zgodność z wymogami obowiązującegoprawa, jest czymś najważniejszym. Pomimo nakazu amerykańskiegosądu, zobowiązującego tę amerykańską firmę do wydania FBItreści e-maili przechowywanych na serwerach umiejscowionych pozaStanami Zjednoczonymi, Microsoft powiedział władzom „nie”.Postawienie ochrony prywatności wyżej niż nakazu federalnego sądujest czymś w historii najnowszej USA niespotykanym – od pamiętnego11 września władze tego kraju uzyskały cały arsenał środkówprawnych (i nie tylko prawnych), pozwalających w praktyce nainwigilację każdego człowieka na świecie.

Nie wiem jak potoczy się ta sprawa dalej – najbliższeposiedzenie sądu w procesie odwoławczym przewidziano na 5 września.Jeśli Microsoft przegra w tej apelacji, zapewne raczej ugnie sięwobec sądowego wyroku. Korporacje po prostu tak działają, nie sąw stanie działać nieszablonowo.Nikt nie powinien ich za to winić. My – użytkownicy usługinternetowych dostarczanych przez korporacje, musimy sami dbać w tymświecie o naszą prywatność, rozumiejąc że nie jest ona stanemdo osiągnięcia, lecz procesem do utrzymania.

Te właśnie kwestie –prywatności, ochrony osobistych danych, ukrywania tożsamości wSieci, będą się w tym tygodniu często pojawiały na naszychłamach. Nie ma co się oszukiwać, narzędzia i techniki w tym celuniezbędne nie są czymś, z czym poradzi sobie przeciętnyKowalski, ale może właśnie oto chodzi, by nie być przeciętnym Kowalskim, podatnym nainwigilację? Edukacja w zakresie technik kryptograficznych,wykorzystania narzędzi anonimizujących i dbałości obezpieczeństwo systemów IT staje się w takim samym stopniuelementem wychowania do obywatelskiej wolności, jak niegdyśupowszechnienie umiejętności czytania i pisania.

Skoro już o edukacji mowa…tak, zdaję sobie sprawę, że dla wielu naszych Czytelników todrażliwy temat. 1 września, początek szkoły. W minionym tygodniuporuszyliśmy już nieco tematykę edukacyjną – i będzie ona namdalej towarzyszyła. Oprogramowanie i dostępne w Sieci usługi wwielu wypadkach mogą okazać się lepszym narzędziem kształcenia(a szczególnie samokształcenia), niż standardowy zestaw ławki,zeszytu, kredy i tablicy. Wierzę, że zainteresujemy tyminarzędziami nie tylko osoby podporządkowane przymusowi szkolnemu.Uczyć się warto w każdym wieku, o ile robi się to z głową.

Szkoła się zaczęła, a wakacjeskończyły, ale mam nadzieję, że trochę wspomnień z tych wakacjiWam zostało. Fotografia jest od samego swojego początku pomocą dlatych, którzy chcą zachować i utrwalić wspomnienia – i właśniedlatego materiały poświęcone oprogramowaniu przeznaczonemu dlafotografów zagoszczą na łamach naszego portalu. Być może wkolejny weekend dzięki przedstawionym narzędziom będziecie mogliwreszcie zapanować nad gigabajtami zdjęć, których liczbaprzyrasta szybciej, niż możliwości ich porządkowania, może teżuda się uratować dzięki nim zdjęcia, które na pierwszy rzut okanie wyszły, a nigdy nie uda się już ich powtórzyć.

Zapraszam serdecznie doregularnych odwiedzin naszego serwisu.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)