Wstępniak na nowy tydzień, ostatni tydzień tego lata

Wstępniak na nowy tydzień, ostatni tydzień tego lata

Wstępniak na nowy tydzień, ostatni tydzień tego lata
25.08.2014 08:23, aktualizacja: 25.08.2014 09:30

Już Sofokles przypominał, że nikt nie kocha posłańca, któryprzynosi złe wieści – ale jakoś będę musiał to znieść.Drodzy Czytelnicy, złą wiadomością jest to, że lato się kończy.Przed nami jesień i wszystko to, co z jesienią się wiąże. Dlawielu z nas, uczniów, nauczycieli czy rodziców uczniów, to przedewszystkim początek szkoły.

Nie mamy dla Was w naszej bazie oprogramowania takich aplikacji, które pozwoliłybykompleksowo uporać się ze szkołą jako taką. Możemy jednakzaoferować sporo narzędzi, które ułatwią uporanie sięze zinstytucjonalizowanym procesem edukacyjnym, a nawet mogączegoś nauczyć. W najbliższym czasie znajdziecie więc na naszychłamach znacznie więcej niż zwykle materiałów poświęconychoprogramowaniu edukacyjnemu, zarówno dla PC jak i urządzeńmobilnych, które coraz częściej stanowią nieodzowny element„wyprawki” ucznia.

Sprawdzimy też, które z urządzeń mobilnych najlepiej sięsprawdzają jako pomoc szkolna i przyjrzymy się wpływowi technikkomputerowych na samą edukację. Czy nie będzie tak, żeupowszechnienie się nieustannie podłączonych do Sieci urządzeńmobilnych (a już niebawem ubieralnych) rozsadzi instytucję szkołyod środka? Antypedagogiczne trendy na świecie są dziś bardzosilne, a wielu czołowych przedstawicieli technicznej kultury Zachodupotrafi otwarcie powiedzieć, że zinstytucjonalizowana edukacja todziś strata czasu.

Tyle na temat szkoły. Ten tydzień zaczynamy materiałemwspominkowym, poświęconym prawdopodobnie najważniejszejaktualizacji oprogramowania w historii Microsoftu. Mój utalentowanykolega Wojciech Kowasz zabierze Was już niebawem do czasów, gdyinwazja robaków nowej generacji zmusiła producenta Windows doprzemyślenia na nowo modelu bezpieczeństwa – a użytkowników doszybkiego wpisywania poleceń z konsoli. Czy dzisiaj, w przededniuWindows 9, w świecie coraz bardziej wyrafinowanych zagrożeń,Microsoft będzie musiał znów przemyśleć model bezpieczeństwaswojego systemu? Przygotujcie się więc na sporą dawkę tematów zzakresu Security IT.

Ostatni z wątków, na który chcę zwrócić Waszą uwagę, tokwestia designu i interfejsów użytkownika. Przewijał się on jużw tygodniach poprzednich przez nasze łamy, tym razem jednak chcemyprzyjrzeć się bliżej tej wcale już nie tak nowej modzie na„płaskość”. Tzw. „Flat Design” dla większości z naskojarzy się przede wszystkim z Metro/Modern UI systemu Windows 8,ale swoje dwuwymiarowe macki zapuszcza też w inne środowiska –zdaniem niektórych dotknął Androida, zmuszając zielonego robocikado życia w świecie Materialnym, wyraźnie też dotknąłprojektantów nowego systemu Apple, OS X Yosemite. Czy to koniecewolucji interfejsów od strony designu i do końca życia będziemyoglądali spłaszczone ikony i kafle? Wierzymy że nie. Microsoft iApple w środowisku projektantów są ze swoimi wizjami corazczęściej uznawani za passé, a wiele czołowych postaciotwarcie mówi, że warto dać skeuomorfizmowi kolejną szansę.

Tak więc nic nowego pod słońcem, to co stare będzie znów nowe– i przyjdą też czasy, że znów założymy kwieciste koszule,spodnie-dzwony i będziemy tańczyć na dyskotekach pod lustrzanymikulami.

Przyjemnej – i pożytecznej – lektury!

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)