Wszystkie Chromebooki z 2019 roku będą Linux-ready

Wszystkie Chromebooki z 2019 roku będą Linux-ready

Wszystkie Chromebooki z 2019 roku będą Linux-ready
Wszystkie Chromebooki z 2019 roku będą Linux-ready
08.05.2019 17:52, aktualizacja: 02.10.2020 10:20

Podczas Google I/O uzyskaliśmy potwierdzenie, że wszystkie laptopy z systemem Chrome OS, które w 2019 roku trafią na rynek, będą Linux-ready. Oznacza to, że uruchomimy na nich linuxowe aplikacje, na czele z Android Studio.

Inicjatywa Linux on Chromebooks została zaprezentowana podczas Google I/O w 2018 roku. To nic innego jak oficjalne wsparcie Google'a dla linuxowych aplikacji, instalowanych na maszynach z systemem Chrome OS (który w zasadzie też jest dystrybucją Linuxa). Dzięki niej można pracować nie tylko w przeglądarce, ale też korzystać z terminala, IDE czy bardziej wymagającego edytora grafiki. Aplikacje te są uruchamiane w kontenerach LDX i można ich mieć tyle, ile potrzebujemy.

Wszystko dla programistów

Głównym celem tej inicjatywy jest ułatwienie pracy programistom, którzy potrzebują do pracy czegoś więcej niż przeglądarki. Do nauki kodowania Chromebook zupełnie wystarczy, ale by tworzyć aplikacje dla Androida, trzeba sięgać po sprzęt konkurencji.

Google został tu trochę z tyłu, ale już dogania Microsoft i Apple. Na Chromebookach Linux-ready, czyli wszystkich modelach prezentowanych w 2019 roku i kilku starszych, jednym kliknięciem będziemy mogli zainstalować Android Studio. Wystarczy ściągnąć ze strony Android Studio pakiet DEB. Wcześniej było to zadanie problematyczne, przez co cierpiało tempo pracy nad aplikacjami. Google po cichu liczy na to, że możliwość pracy na Chromebookach trochę rozrusza rynek aplikacji na tablety.

Do Linuxowych Chromebooków wprowadzone zostanie też kilka innych zmian, które ułatwią rozwijanie aplikacji dla Androida. Google znacznie ułatwi przenoszenie plików między Dyskiem Google, pamięcią lokalną i linuxowymi aplikacjami. Chromebooki wciąż nie będą miały emulatorów Androida, ale aplikacje będzie można testować na smartfonach podłączonych przez USB.

Jakiego Chromebooka potrzebuje Android Studio?

Wymagania sprzętowe IDE to tworzenia aplikacji na Chromebooku są następujące: Intel Core i5 lub mocniejszy (seria U), 8 GB RAM-u, 4 GB miejsca na dysku i ekran o rozdzielczości przynajmniej 1280 × 800 px. Warto pamiętać, że wersja IDE dla Widnowsa i macOS-a ma nieco inne wymagania.

Google poleca programistom kilka modeli Chromebooków, na których nie będzie żadnych problemów z pracą w Android Studio. Na liście znajdują się modele:

  • Acer Chromebook Spin 13 - 13,5-calowy z dotykowym ekranem 2256×1504, przykrytym Gorilla Glass, ze złączem USB-C i solidną aluminiową obudową. Można go zamówić do Polski z niemieckiego Amazonu, będzie wtedy kosztował niecałe 4 tys. zł.img=Acer-Chromebook-Spin-13-CP713-1WN-photogallery-05
  • HP Chromebook x360 - chodzi tu zapewne o 14-calowy model. Ma on ekran o rozdizelczości 1920×1080 px, jest tańszy od wymienionych wcześniej, ale też nieco gorzej wykonany. Jego cena to niecałe 3 tys. zł.img=888
  • Acer Chromebox CXI3 - minikomputer stacjonarny, kosztujący nieco ponad 2 tys. zł. w wersji z wymaganą specyfikacjąimg=Acer-Chromebox-CXI3_gallery_01
  • HP Chromebox G2 - niedrogi minikomputer stacjonarny, który można sprowadzić do Polski ze Stanów Zjednoczonych.
  • Lenovo Yoga C630 Chromebook - elegancki, 15,6-calowy z dotykowym ekranem 4K, dostępny między innymi w Wielkiej Brytanii

Podczas Google I/O nie zostały zaprezentowane żadne nowe Chromebooki i Chromeboxy, więc nie wiemy jeszcze, jakie nowsze modele mamy do wyboru. Google pochwalił się jedynie wzrostem sprzedaży Chromebooków w 2018 roku - obecnie stanowią 21 proc. laptopów sprzedawanych na świecie (według NPD). W Polsce są wciąż mało popularne, ale powinno się to zmienić dzięki rozwojowi linuxowego desktopa.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (108)