WWDC 2010 - iPhone 4 z nowym systemem

WWDC 2010 - iPhone 4 z nowym systemem

07.06.2010 22:09, aktualizacja: 07.06.2010 22:36

Od dźwięków piosenki „What a Wonderful World” kilka godzin temu rozpoczęła się konferencja WWDC 2010 w San Francisco. Firma Apple zaprezentowała między innymi nową wersję iPhone oraz jego systemu operacyjnego iOS.

Podczas konferencji Steve Jobs, szef firmy Apple, mówił głównie na temat nowego systemu dla iPhone'ów i samego smartfona. Zaczął jednak sklepu iBooks z e-bookami. W ciągu ledwie 63 dni użytkownicy ściągnęli ponad 5 mln książek dla iPada. Teraz do iBooks wprowadzono możliwość odczytywania dokumentów w formacie PDF. W sumie za pośrednictwem sklepu sprzedawanych jest 22% wszystkich e-booków w USA. Kolejne zagadnienie to App Store. Jobs poinformował, że obecnie 95% aplikacji jest zatwierdzanych w ciągu maksymalnie 7 dnich. Pozostałych 5% narusza podstawowe warunki App Store - na przykład aplikacja nie działa zgodnie z opisem. Do dnia dzisiejszego łącznie zanotowano ponad 5 miliardów pobrań z App Store, zaś Apple wypłacił deweloperom, którzy sprzedają swoje produkty w e-sklepie ponad miliard dolarów.

Głównym punktem wystąpienia był jednak nowy telefon iPhone 4 i kolejna wersja jego oprogramowania - iOS 4.0. Apple zaprojektował smartfona praktycznie od nowa, pojawiły się też duże zmiany jak choćby kamera z przodu aparatu (do wideochatu), nowa lampa błyskowa, większa rozdzielczość ekranu czy żyroskop. W nowej wersji systemu iPhone 4.0 pojawią się zapowiadane już zmiany - w sumie wprowadzono ponad 150 nowości. Najważniejszą będzie wielozadaniowość. To jednak Apple wybrał aplikacje, które jego zdaniem mogą działać w tle - pozostałe nie będą miały takiej możliwości. Sama obsługa z punktu widzenia użytkownika będzie prosta. Podwójne kliknięcie przycisku startowego pokaże aplikacje, które są uruchomione. W ten sposób będzie można przeskakiwać między nimi. Kolejne zmiany to możliwość tworzenia folderów zawierających grupy programów czy gier. W ten sposób można lepiej zarządzać dużą ilością materiałów pobranych z App Store. W iOS 4.0 pojawi się również nowy klient poczty Mail, który pozwoli na korzystanie z wielu kont Exchange, Yahoo! czy MobileMe. Poczta przychodząca będzie z kolei porządkowana według wątków. W przeglądarce Safari użytkownik będzie mógł wybrać wyszukiwarkę - Google, Yahoo! albo Binga. Aktualizacja systemu iOS do wersji 4.0 będzie możliwa od 24 czerwca za darmo.

Podczas spotkania zaprezentowano również platformę reklamową iAd. Reklamy będą wyświetlane w osobnych programach albo grach. Użytkownik klikając materiał promocyjny nie będzie przekierowywany na stronę internetową, co ma zapobiec oszustwom czy phishingowi. Reklamy będą umożliwiały interakcję z użytkownikiem - zabawę, zdobywanie informacji itp. Apple podpisał już umowy z takimi firmami jak Nissan, Best Buy, DirecTV, TBS Network, Disney. Platforma iAd zostanie wprowadzona 1 lipca we wszystkich telefonach z systemem iOS 4.0. Apple liczy na przejęcie blisko połowy rynku reklam dla smartfonów jeszcze w tym roku. Jak dotąd firmy, które zgodziły się wziąć udział w iAd zadeklarowały zakupienie reklam za 60 mln dolarów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)