WWDC 2011: Apple odlatuje w chmury, zapowiada iCloud

WWDC 2011: Apple odlatuje w chmury, zapowiada iCloud

06.06.2011 21:06

Na sam koniec konferencji WWDC 2011 Steve Jobs, szef firmy Apple, mówił o nowej usłudze - iCloud. Jest to narzędzie mające na celu ułatwić użytkownikom synchronizacje ustawień i dokumentów, jak również ułatwić dostęp do centrum multimedialnego.

iCloud jest zintegrowany z wszystkimi aplikacjami Apple’a. Synchronizacja i przesyłanie danych ma odbywać się automatycznie. Jobs rozumie chmurę obliczeniową nie jako zwykłą przestrzeń wirtualną, ale nowy sposób na zarządzanie zawartością komputera czy urządzenia przenośnego. Dlatego też oprócz takich funkcji jak synchronizacja kalendarza, kupionych w App Store aplikacji czy książki adresowej między komputerem i smartfonem otrzymamy konto pocztowe z rozszerzeniem @me.com. Wirtualny dostęp do plików obejmie poza tym książki kupione w e-sklepie iBooks czy muzykę. Synchronizacja dotyczyć będzie dokumentów tworzonych w pakiecie biurowym iWork, kopii bezpieczeństwa ważnych danych, a także zdjęć (Photo Stream).

Oczywiście jedną z najbardziej elektryzujących wiadomości była ta, że z iCloud skorzystamy za darmo. Bez reklam. Przypomnijmy, że wcześniejsza zbliżona do iCloud usługa Apple’a - MobileMe - kosztowała 99 dolarów rocznie. Nie zyskała ona jednak wielkiej popularności, toteż postanowiono zamienić ją na nowe rozwiązanie. Istotną wiadomością było ogłoszenie, że również iTunes działać będzie w chmurze. Raz zakupione utwory muzyczne będą dostępne do pobrania na różnego rodzaju urządzenia. W sumie każdy użytkownik otrzyma do dyspozycji 5 GB wolnej przestrzeni na wirtualnym dysku. Nie będzie w to jednak wchodzi usługa Photo Stream, która umożliwia synchronizację i przesyłanie zdjęć.

Przechowywanie plików muzycznych w chmurze powinno przypaść do gustu nie tylko osobom, które kupują w e-sklepie iTunes. Program zeskanuje całą naszą bibliotekę, a następnie doda zapisane w niej pliki do wirtualnego konta - tak jak gdyby kupilibyśmy je w iTunes. Jeżeli wykryte zostaną materiały słabej jakości, zostaną one ponownie pobrane w formacie AAC (256 kbps). Funkcja ta będzie jednak płatna - 24,99 dolarów rocznie. iTunes w chmurze dostępny będzie już od dzisiaj dla urządzeń z systemem iOS 4.3. Pełna wersja iCloud zostanie wprowadzona przez Apple’a pod koniec tego roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)