Wybory 2019: dopisz się

Wybory parlamentarne 2019. Jak dopisać się do rejestru wyborców przez internet?
Wybory parlamentarne 2019. Jak dopisać się do rejestru wyborców przez internet?

20.09.2019 13:48, aktual.: 21.09.2019 11:04

Wybory 2019 zostały zaplanowane na niedzielę 13 października. Uprawnieni do głosowania będą mogli wybrać członków Parlamentu – posłów i senatorów. Lokale wyborcze będą otwarte od 7 do 21.

Wybory 2019: spis wyborców

Każdy uprawniony do głosowania jest wpisany do jednego spisu wyborców, sporządzonego w urzędzie gminy. Jeśli głosujesz w miejscu zameldowania, możesz po prostu 13 października udać się do lokalu wyborczego z dowodem osobistym lub paszportem.

Jeśli zamierzasz głosować w innym miejscu, masz kilka wyjść. Możesz z gminy, gdzie jesteś wpisany do rejestru, pobrać dokument uprawniający do głosowania. Pozwoli Ci podejść do urny w dowolnym miejscu. Dokument ten możesz otrzymać tylko raz. To świetna opcja, jeśli wyjeżdżasz na kilka dni.

Jeśli mieszkasz w innym mieście, najlepszym wyjściem jest dopisanie się do rejestru wyborców na stałe. Wystarczy to zrobić raz i będziesz mógł głosować w każdych kolejnych wyborach. By to zrobić, musisz złożyć wniosek w urzędzie gminy (lub dzielnicy), co możesz zrobić przez internet.

Jest różnica między rejestrem wyborców i spisem wyborców – rejestr jest tworzony na stałe, spis zaś jest przygotowywany przed konkretnymi wyborami. Jeśli wpiszesz się do rejestru wyborców, twoje nazwisko będzie pojawiać się w każdym nowym spisie wyborców.

Wybory 2019: co będzie potrzebne?

Wniosek o dopisanie do rejestru wyborców można złożyć online na stronie obywatel.gov.pl/. By to zrobić, musisz mieć Profil Zaufany (cyfrowe potwierdzenie tożsamości, możesz wyrobić przez bankowość internetową lub portal ePUAP2, w poradniku korzystam z drugiej opcji) lub nowy dowód osobisty z warstwą cyfrową.

Przygotuj też dowód tożsamości (dowód osobisty lub paszport) oraz potwierdzenie miejsca zamieszkania – może to być umowa najmu, rachunki za prąd, umowa o pracę z nowym adresem i podobne dokumenty. Miej pod ręką telefon – ePUAP2 lub bankowość internetowa przyśle ci kod jednorazowy przy logowaniu.

Masz czas na złożenie wniosku do 8 października 2019 – 5 dni przed wyborami.

Wybory 2019: jak złożyć wniosek przez internet?

Po wejściu na stronę obywatel.gov.pl/ zobaczysz dwie możliwości wpisania się do rejestru wyborców – osobiście i przez internet. Wybierz drugą możliwość.

Obraz
Obraz

Kolejny krok to wybór logowania. Upewnij się, że w lewym górnym rogu zaznaczona została Polska i wybierz sposób logowania. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami.

Obraz

Zanim przystąpisz do wypełniania wniosku, zobaczysz ostrzeżenie – wysłanie wniosku nie oznacza, że automatycznie zostaniesz dopisany do rejestru wyborców. Twój wniosek trafi do urzędnika, który podejmie decyzję. Może się zdarzyć, że zostaniesz poproszony o więcej informacji.

Obraz

Po zakończeniu logowania zobaczysz formularz. Część danych, jak twój adres zameldowania i dane osobowe, będzie już podana. Numer dowodu osobistego i gminę, w której chcesz głosować, musisz wprowadzić samodzielnie. Na końcu musisz dodać skan dowodu osobistego (wystarczą zdjęcia obu stron zrobione telefonem) i dokument potwierdzający fakt zamieszkania pod nowym adresem, jeśli taki masz. Na koniec kliknij przycisk Dalej.

Obraz
Obraz

Z doświadczenia powiem, że jeśli nie dysponujesz żadnym dokumentem potwierdzającym zamieszkanie, nie jest to żaden problem. Pracownik urzędu uprzedzi cię telefonicznie i odwiedzi cię w domu. Jeśli cię nie zastanie, wystarczy, że fakt zamieszkania tam potwierdzi ktoś z domowników.

W kolejnym kroku musisz podać swój aktualny adres zamieszkania na terenie gminy, w której chcesz głosować. Po wypełnieniu zatwierdź formularz tak samo, jak poprzednio.

Obraz

Teraz czeka cię kolejne logowanie do portalu ePUAP2, gdzie podpiszesz swój wniosek podpisem cyfrowym. To potwierdzi jego autentyczność. Nad podglądem wniosku zobaczysz możliwość wyboru podpisu. W przypadku osób prywatnych odpowiedni jest podpis podpisem zaufanym.

Obraz

Po podpisaniu wniosek zostanie wysłany do wskazanego przez ciebie urzędu gminy. Potwierdzenie tego faktu znajdziesz w swojej skrzynce odbiorczej na profilu ePUAP2.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Sprawdzaj też skrzynkę pocztową, na którą zarejestrowałeś swój Profil Zaufany. Urzędnik może się z tobą kontaktować także tą drogą.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (68)