Wysłanie listu bez wychodzenia z domu? Nowa usługa Poczty Polskiej budzi wątpliwości

Wysłanie listu bez wychodzenia z domu? Nowa usługa Poczty Polskiej budzi wątpliwości

Wysłanie listu bez wychodzenia z domu? Nowa usługa Poczty Polskiej budzi wątpliwości
12.01.2015 16:34, aktualizacja: 13.01.2015 11:37

Poczta Polska uruchomiła usługę wysyłania listów poleconych przy pomocy komputera, bez potrzeby składania wizyty w oddziale. Jest to efekt pracy Poczty nad platformą Envelo. Oprócz tego pojawiła się także możliwość utworzenia tzw. Konta Zaufanego, którego funkcjonowanie budzi jednak pewne wątpliwości i stawia skuteczność nowej usługi pod znakiem zapytania.

Do nadania listu poleconego wystarczy teraz rejestracja w serwisie Envelo, określenie rodzaju przesyłki (do wyboru zwykła, polecona oraz polecona z potwierdzeniem odbioru). Treść listu można załączyć jako plik PDF lub skorzystać z udostępnionego edytora tekstu. Oferta jest tym bardziej interesująca, że według zapewnień Grzegorza Świdwińskiego za usługę nie są pobierane żadne dodatkowe opłaty (minimalna cena to 4,20 zł netto – tak samo jak w oddziale poczty). Ponadto w zależności od woli nadawcy, może on otrzymać bezpłatnie potwierdzenie nadania i odbioru w postaci pliku PDF.

Obraz

Tym, co zwróciło naszą uwagę jest wypowiedź dotycząca Konta Zaufanego. Jego istotą jest uwierzytelnienie swojej tożsamości poprzez wizytę w oddziale Poczty Polskiej. Usługę opisywano zaś jako dającą możliwość wysyłania listów bez wychodzenia z domu. Z drugiej strony prezes zarządu spółki Poczta Polska Usługi Cyfrowe powiedział: posiadacze Konta Zaufanego zyskają dostęp do naszej kolejnej nowości, czyli neolistu elektronicznego.

Dowiedzieliśmy się, że do wysłania neolistu konieczne jest potwierdzenie swojej tożsamości na poczcie czyli de facto utworzenie Konta Zaufanego. Jednocześnie takiej wizyty nie wymaga ponoć wysłany z Envelo list. To, co czyni całą sytuację niedorzeczną jest fakt, że każdy list wysyłany za pośrednictwem Envelo nosi nazwę neolist.

Najlepszą weryfikacją sprawności funkcjonowania nowej usługi będzie zapewne czas i doświadczenia klientów, jednak biorąc pod uwagą niską przejrzystość informacji już na etapie publikacji materiałów prasowych, trudno być nastawionym entuzjastycznie wobec efektów pracy Poczty Polskiej nad innowacyjnymi usługami.

Aktualizacja

Skontaktował się z nami dział PR platformy Envelo rzucając nieco więcej światła na oferowaną usługę. Najważniejsza informacja dotyczy braku konieczności tworzenia Konta Zaufanego w celu wysłania za pośrednictwem Envelo neolistu oraz neolistu poleconego. Konto Zaufane, które poszerza zaś możliwości Envelo o wysłanie neolistu elektronicznego, czyli elektroniczny, znakowany czasem list wysyłany między użytkownikami Konta Zaufanego. Cieszy nas, że dział PR zdecydował się wyjaśnić mało przejrzyste informacje, które uzyskaliśmy wczoraj i mamy nadzieję, że komunikacja w firmie będzie funkcjonowała coraz lepiej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (52)