Wysoka awaryjność procesorów AMD Ryzen 5000? Niepokojący raport PowerGPU

Wysoka awaryjność procesorów AMD Ryzen 5000? Niepokojący raport PowerGPU

fot. dobreprogramy
fot. dobreprogramy
Arkadiusz Stando
15.02.2021 14:53

Sklep ze sprzętem komputerowym PowerGPU twierdzi, że procesory AMD Ryzen 5000 znane także jako Zen 3, mają wysoki wskaźnik awaryjności. Podobno aż 8 z 50 sprzedanych procesorów Ryzen 9 5950X uległo awarii.

Procesory AMD Ryzen 5000 cieszą się ogromną popularnością, a także świetnymi opiniami. Pod względem wydajności chipy od czerwonych są mocne jak nigdy i biją 10-tą generację Intela na głowę, pobierając przy tym mniej prądu. Jak dotąd, sprzęt z serii Ryzen cieszył się także dobrą jakością i klienci rzadko spotkali się z przypadkiem zepsucia sprzętu podczas standardowego użytkowania.

Ale jak donosi sklep PowerGPU, seria Zen 3 może być bardziej narażona na awarie. Nie należy traktować przypadku pojedynczego sklepu jako wyznacznik dla całego nakładu, ale raport sklepu wygląda dość niepokojąco. Informację udostępniono we wpisie na Twitterze, który został już usunięty. O sprawie informuje serwis Wccftech.

fot. Wccftech
fot. Wccftech

Spośród 50 procesorów Ryzen 9 5950X aż 8 (16 proc.) z nich oceniono jako DOA, czyli fabrycznie uszkodzone. Nie działały już od momentu dostarczenia do klienta. Słabsze modele z serii Zen 3 miały jednak znacznie niższy wskaźnik DOA, bo tylko 2-3 proc. Sprzedawca podzespołów twierdzi także, że jak dotąd procesory AMD nie sprawiały zbyt wielu problemów. 80 proc. reklamacji dotyczyło modeli Intela a zaledwie 20 proc. chipów od czerwonych.

Dodatkowo, PowerGPU twierdzi, że problemy sprawiają także najnowsze płyty główne X570 (Ryzen) i B550 (Intel Core). Takie przypadki zdarzają się od 3 do 5 razy każdego tygodnia. Od premiery serii Zen 3 awarii uległo 19 procesorów, a przez cały ten okres zgłoszono zaledwie 1 DEA chipu Intela i był to model Core i7-9700K dziewiątej generacji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (80)