Wyszukiwarkowa „afera” — blokowanie Google w nowych Lumiach

Strona głównaWyszukiwarkowa „afera” — blokowanie Google w nowych Lumiach
16.07.2014 19:07

Wczoraj portale piszące o szeroko pojętej technice obiegła wieść, jakoby w nowych Lumiach 930 i 630 Microsoft blokował wyszukiwarkę Google. Według autorów licznych publikacji, firma z Redmond w powyższych modelach zdecydowała się na zaskakujący krok. Jednym ruchem pozbawiła użytkowników wyboru dostawcy wyszukiwania z paska adresu przeglądarki.

bDUdvTqt

Cała „afera” rozpoczęła się od artykułu na portalu The Verge, gdzie opisano przypadek braku wyboru silnika wyszukiwania w nowych Lumiach 930 i 630. Zanim skorygowano to niedopatrzenie autora, poczytne medium wygenerowało pośrednio podobne artykuły na innych portalach, w tym wielu polskich. Większość użytkowników nowych Lumii zapewne czytała i nadal czyta te nowości z niedowierzaniem, gdyż w dużej części przypadków ich modele posiadają opcję zmiany dostawcy wyszukiwania. Jaka jest zatem prawda?

350110290593146313

Przypomnijmy całą historię związaną z wyszukiwaniem z paska adresu w Windows Phone. Do wersji 7.8, mobilne okienka wspierały jedynie wyszukiwanie za pomocą Binga (można było jednak odblokować to na zrootowanych smartfonach). Wydanie 7.8 i 8.0 wprowadziło możliwość wyboru dostawcy, aczkolwiek pozostawiono furtkę pod operatorów i firmy OEM. Mogły one od tego momentu zablokować opcję zmiany silnika wyszukiwania z poziomu pasku adresu. Zapewne wiele osób wie, iż zdarzały się modele z Windows Phone 7.8 i 8.0, które pozbawione były tej funkcji, aczkolwiek były to nieliczne przypadki.

bDUdvTqv

Czy zatem wraz z premierą Lumii 930 i 630 coś się zmieniło? Oczywiście nie. Nadal większość z nas może wybrać dostawcę wyszukiwania na nowych i starszych Lumiach, które nie zostały pozbawionej tej opcji. Inną kwestią zostaje pytanie: czym kieruje się operator, który blokuję ten element systemu? To zagadnienie nie jest do końca jasne już od prawie dwóch lat. Może omawiane zamieszanie skłoni Microsoft i operatorów do bardziej szczegółowych wyjaśnień.

bDUdvTrr