Xarvio SCOUTING: aplikacja pomoże rolnikom rozpoznać zagrożenia

Xarvio SCOUTING: aplikacja pomoże rolnikom rozpoznać zagrożenia

Xarvio SCOUTING: aplikacja pomoże rolnikom (fot. YouTube @ xarvio - Digital Farming Solutions)
Xarvio SCOUTING: aplikacja pomoże rolnikom (fot. YouTube @ xarvio - Digital Farming Solutions)
10.10.2019 15:53

Coraz częściej mówi się o wykorzystywaniu nowych technologii w rolnictwie np. czujniki IoT czy drony. Ale ciężko powiedzieć, aby były to w Polsce popularne rozwiązania. Dużo prostsze we wdrożeniu będzie skorzystanie z aplikacji na smartfony.

Xarvio SCOUTING nie ma może aż tak spektakularnych możliwości jak dedykowane rozbudowane systemy dla rolnictwa, ale na pewno będzie cegiełką przy chociaż minimalnie większym wdrażaniu nowych technologii do upraw. Nie ma po co obawiać się technologii, która może odciążyć od części pracy lub przyspieszyć wykonywane czynności. Choć i są negatywne głosy w temacie chociażby wpływu nowej telefonii na rolnictwo.

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

Sztuczna inteligencja przetwarza zdjęcia w służbie rolnictwu

BASF Digital Farming GmbH i intive wspólnie stworzyły aplikację, która pomoże w monitorowaniu stanu roślin, usprawni dobór pestycydów i herbicydów. Działanie systemu opiera się na rozwiązaniu chmurowym oraz sztucznej inteligencji, która przetwarza zdjęcia.

Rolnicy użytkujący aplikacje mogą też podawać dane, jakie ewentualne choroby czy szkodniki pojawiły się u nich, więc można wcześniej przygotować się na dalsze rozprzestrzenienie się zagrożenia. Problemem w tym wypadku będzie tylko popularność aplikacji. Jeśli nie będzie wielu użytkowników, to baza danych nie pokaże nic na temat pobliskich zagrożeń.

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

Dzięki szybko zrobionym zdjęciom można rozpoznać typ rośliny i jej chorobę, zidentyfikować chwasty, sprawdzić jakie insekty nawiedzają pola i jak liczne mogą być. Algorytmy szacują też stopień uszkodzenia liści i absorpcję azotu. Wiele z kwestii pewnie nie będzie przesadnie trudnych do samodzielnej oceny przez doświadczonego rolnika, ale oprogramowanie nieco pomoże w pracy, a także może być ciekawym uzupełnieniem dla młodszych rolników.

Aplikację możesz pobrać z naszej bazy oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)