Xiaomi nie może używać nazwy Mi Pad. Apple po raz kolejny wygrał w sądzie

Strona głównaXiaomi nie może używać nazwy Mi Pad. Apple po raz kolejny wygrał w sądzie
30.12.2020 13:07
Xiaomi nie może używać nazwy Mi Pad. Apple po raz kolejny wygrał w sądzie

Tym razem w Rosji, co zdaje się być kropką nad i w całej sprawie. Wcześniej podobne orzeczenie wydały władze Unii Europejskiej.

Apple złożył doniesienie do Rosyjskiej Izby Sporów Patentowych, że Xiaomi i znak towarowy Mi Pad w nadmiernym stopniu kojarzą się z nazwą iPad, co może wprowadzić kupującego w błąd. Jak zadecydował moskiewski sąd, firma z Cupertino ma rację, a jej chiński konkurent musi albo zmienić nazwę swych tabletów, albo zaprzestać ich sprzedaży.

Nie jest to pierwszy wyrok w tej sprawie. Wcześniej, bo w roku 2014, analogiczne zażalenie wpłynęło do Europejskiego Urzędu Patentowego (EUIPO). Również wtedy rację przyznano Apple'owi. Xiaomi próbowało się odwoływać do Trybunału Sprawiedliwości UE, ale ten mocą decyzji z roku 2017 podtrzymał pierwotne orzeczenie. Ostatecznie tablety Mi Pad trafiały na unijne rynki wyłącznie nieoficjalnymi kanałami dystrybucji.

Za to od czerwca 2015 r. były oficjalnie dostępne w Rosji, z czym Apple jednak intensywnie walczył. Już w ciągu kilku pierwszych tygodni sprzedaży zdążył otworzyć spór patentowy i oskarżyć konkurenta o nieuczciwe praktyki handlowe.

"Analiza porównawcza znaku towarowego Mi Pad i znaków spornych wykazała, że są one powiązane ze względu na obecność i dominację znaków towarowych Apple Inc., a mianowicie zawarcie elementu słownego iPad, który nosi w sobie ciężar indywidualizacji", czytamy w oświadczeniu Rosyjskiej Agencji Informacji Prawnej i Sądowej (RAPSI). "Oba wyrażenia są także zbliżone fonetycznie", zauważono.

W rezultacie Izba Sporów Patentowych uwzględniła postulaty Apple Inc., unieważniając ochronę prawną przyznaną znakowi handlowemu Mi Pad wobec Xiaomi.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)