Xilinx Virtex UltraScale+ VU19P. Nowy FPGA największy na globie

Xilinx Virtex UltraScale+ VU19P. Nowy FPGA największy na globie

Xilinx Virtex UltraScale+ VU19P  (Fot. Xilinx)
Xilinx Virtex UltraScale+ VU19P (Fot. Xilinx)
29.08.2019 22:18, aktualizacja: 29.08.2019 22:32

Xilinx znów pobija rekordy. Ich najnowszy układ Virtex UltraScale+ VU19P został największą jednostką FPGA jaką do tej pory wyprodukowano. Oczywiście nie chodzi tylko o ten aspekt. Układ to potężny chip do zaawansowanych zadań.

Wygląda to trochę jak sytuacja na rynku kart graficznych dla graczy w najwydajniejszym segmencie. W nim tylko Nvidia ściga się z Nvidią. W tym wypadku jest podobnie, bo Xilinx Virtex UltraScale+ VU19P zdetronizował Xilinx Virtex Ultrascale 440. Przedsiębiorstwo nie ma za bardzo w tym segmencie tak mocnej konkurencji. Raczej nikt nie pobije ich wyniku, no chyba że będzie to sam Xilinx.

Obraz

Nowy Xilinx, to układ do zadań specjalnych

Jak mówi przedstawiciel firmy w wideo promocyjnym "Virtex UltraScale+ VU19P jest największym FPGA na planecie. To 9 mln logicznych komórek z ponad 2 tysiącami GPIO." Dokładne wartości są nieco inne, to tylko zaokrąglenie. Omawiany układ według informacji ze strony producenta ma np. 8,938 miliona komórek logicznych, 8,172 jednostek CLB Flip-Flop czy 4,086 CLB LUTs. Jest wykonany w procesie technologicznym 16 nm na liniach TSMC.

Nie jest to zwyczajny procesor, więc nie można mówić o tradycyjnych rdzeniach jak w Intel Core i9 czy AMD Ryzen. Może być np. umieszczony na karcie rozszerzeń PCI-Express (3.0 x16 lub 4.0 x8). Jego zastosowania są mocno specjalistyczne jak chociażby emulacja układów SoC wykorzystywana przy ich projektowaniu i doskonaleniu w fazie prototypowej albo w przemyśle aeronautycznym czy przeciwdziałania cyberzagrożeniom.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)