XnConvert - więcej niż konwerter plików graficznych

XnConvert - więcej niż konwerter plików graficznych

Wojciech Kowasz
24.03.2011 17:52, aktualizacja: 25.03.2011 09:45

W naszym katalogu programów graficznych pojawiła się dzisiaj wieloplatformowa, bezpłatna aplikacja, która zasługuje na wzmiankę na stronie głównej - XnConvert. Nazwanie jej tylko konwerterem byłoby jednak mocnym niedopowiedzeniem.

XnConvert swoje korzenie dzieli z popularną, zaawansowaną przeglądarką graficzną - XnView. Jest to małe i stosunkowo proste w obsłudze narzędzie, ale oferujące wiele możliwości. Przede wszystkim przeznaczeniem programu jest masowa konwersja dużej ilości plików graficznych pomiędzy formatami. Tych z kolei XnConvert obsługuje niemało, bo ponad 500. Wśród najważniejszych można wymienić te najpopularniejsze jak JPG, PNG czy TIFF, a także bardziej specjalistyczne jak RAW czy OpenEXR oraz dopiero raczkujące, ale perspektywiczne jak chociażby WebP. Oprócz operacji konwersji XnConvert może za jednym zamachem zdjęcia obrócić, przyciąć, dodać znak wodny, poprawić parametry obrazu czy zastosować szereg innych filtrów. Efekt wyjściowy podejrzeć można jeszcze w trakcie konfiguracji poszczególnych opcji. Jest także możliwość usunięcia metadanych z plików.

XnConvert jest bezpłatny do zastosowań niekomercyjnych i komunikuje się z użytkownikiem w języku polskim. Warto podkreślić również jego wieloplatformowość: posiada wersje dla systemów Windows, Linux i Mac OS. Użytkownicy wszystkich tych systemów mogą dodatkowo wybrać pomiędzy wersją 32-bitową i natywną 64-bitową. To wszystko sprawia, że każdy, kto pracuje z grafikami w bardziej hurtowych ilościach powinien się tą aplikacją zainteresować.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)