Yahoo! przegrywa z trollem patentowym

03.02.2010 14:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niewielka firma, Acacia Research Corporation, wygrała z Yahoo! w sądzie sprawę o kradzież patentu. Na mocy wyroku Yahoo! musi zapłacić 12,4 milionów dolarów rekompensaty za poniesione szkody. Wyrok został wydany dzisiaj.

Sprawa trafiła do sądu w zeszłym roku - 15 maja. Yahoo! został oskarżony o kradzież patentów, które potem wykorzystał w swoim komunikatorze. Chodziło konkretnie o program IMVironments, który wprowadzał interaktywne tło do okienek rozmów. Użytkownik może w nim wybierać różne motywy tła: zwierzęta i przyrodę, piękno, sceny z komiksów, gier itp. Pojawiają się one w oknie rozmów i są widoczne dla wszystkich osób, które biorą udział w chacie. Dodatkowo, oprócz kolorowych animacji, w tle rozmowy mogą być wyświetlane kontekstowe reklamy. Jak się jednak okazało, interaktywne tło zastosowane przez programistów Yahoo! narusza patent o numerze 6,205,432.

Patent został zarejestrowany przez trójkę nieznanych opinii publicznej wynalazców w 2001 roku. Został on jednak odkupiony przez Acacia Research Corporation. Miało to miejsce na krótko przed pozwaniem Yahoo! do sądu. Zakup patentu wyraźnie opłacił się Acacia Research Corporation. Firma „zarobiła” na mocy wyroku sądu 12,4 milionów dolarów. Ponadto Yahoo! będzie musiał zapłacić 23% od zysków, jakie zdobył dzięki reklamom kontekstowym wyświetlanym w IMVironments.

W przyszłości możemy usłyszeć jeszcze nie raz o Acacia. Firma od lat zawodowo zajmuje się odkupywaniem patentów. Jak podaje BuisnessWeek, od 1992 roku skierowała do sądu aż 337 oskarżeń związanych z kradzieżą praw autorskich.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (21)
Zobacz także