YouTube: Nie zrezygnujemy z Flasha

YouTube: Nie zrezygnujemy z Flasha

30.06.2010 12:19, aktualizacja: 01.07.2010 11:09

Mimo że Google czynnie bierze udział w rozwoju standardu HTML5, nie oznacza to, że zamierza zrezygnować z Flasha. Jeden z pracowników serwisu YouTube podał powody, dla których to rozwiązanie jest na razie najlepsze.

John Harding na blogu YouTube dla deweloperów wyjaśnia, dlaczego serwis nie może zrezygnować z Flasha. Z artykułu można dowiedzieć się, że HTML5 mimo poparcia firm takich jak na przykład Apple, wciąż nie jest gotowy, by całkowicie zastąpić produkt Adobe. Brakuje mu wielu podstawowych funkcji. Harding skupia się na oglądaniu filmów w Internecie. W kilku punktach wyjaśnia, że obecne kodeki takie jak H.264 czy VP8 mają jeszcze daleką drogę przed sobą, aby stać się powszechne w HTML5. Ponadto Flash posiada funkcje, których nie oferuje nowy standard - to chociażby kontrola jakości przesyłanego materiału czy buforowanie. Kolejny poważny zarzut wobec HTML5 dotyczy ochrony praw autorskich. Klipy odtwarzane za pośrednictwem Flasha mogą być chronione protokołem RTMPE, który uniemożliwia ich kopiowanie.

Obecnie w YouTube w wersji HTML5 nie ma możliwości odtwarzania filmów w trybie pełnoekranowym, nie można również wklejać filmików na innych stronach WWW. Co więcej, brakuje standardów do obsługi kamery i mikrofonu z poziomu przeglądarki internetowej. Dlatego też Flash będzie jeszcze przez długi czas podstawowym narzędziem do odtwarzania wideo w YouTube, konkluduje Harding.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)