YouTube Shorts działa w Polsce. Oficjalny start 14 lipca

YouTube Shorts działa w Polsce. Oficjalny start 14 lipca

YouTube Shorts będzie dostępny w Polsce
YouTube Shorts będzie dostępny w Polsce
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
12.07.2021 13:18

YouTube Shorts, czyli dodatkowe funkcje aplikacji YouTube i przestrzeń do publikacji pionowych filmów do 60 sekund, oficjalnie rusza w Polsce i to najpóźniej 14 lipca. Technicznie to wciąż beta, ale dotychczas mało kto wskazywał na jakiekolwiek błędy.

YouTube Shorts to wyróżniona przestrzeń w serwisie YouTube, w ramach której można publikować krótkie filmy przeznaczone typowo do oglądania na ekranach smartfonów. Już wcześniej można je było w Polsce oglądać, choć teoretycznie tworzenie było możliwe wyłącznie w krajach, gdzie testowano wydanie beta.

YouTube Shorts to w praktyce nic innego jak filmy o maksymalnej długości 60 sekund (jeszcze niedawno dokładnie taki sam limit obowiązywał na TikToku), nagrane "w pionie" i opisane dodatkowo tagiem #shorts (w opisie lub tytule). W praktyce tworzyć mógł je więc każdy, choć oficjalne wprowadzenie odpowiedniej aktualizacji aplikacji YouTube w Polsce z pewnością to ułatwi - nie później niż 14 lipca.

YouTube Shorts, czyli tworzenie "krótkiego formatu"
YouTube Shorts, czyli tworzenie "krótkiego formatu"
YouTube Shorts, czyli tworzenie "krótkiego formatu"
YouTube Shorts, czyli tworzenie "krótkiego formatu"

"Nie później", bo w oficjalnej informacji prasowej mówi się o udostępnieniu 14 lipca YouTube Shorts dla wszystkich w Polsce, ale u siebie w smartfonie mam dostęp już teraz. Możliwe więc, że Google już rozpoczął proces aktualizacji aplikacji YouTube, by wdrożyć nagrywanie "krótkich formatów", a do 14 lipca zrobi to w każdym smartfonie.

YouTube Shorts - jakie to filmy?

Krótkie formaty na YouTubie, bo tak określa się je w polskiej wersji aplikacji, mają wiele wspólnych cech, a etap tworzenia ułatwiają narzędzia w oficjalnej aplikacji YouTube. Oto najważniejsze, wymieniane przez twórców:

  • Dodawanie tekstu w konkretnych momentach filmu
  • Pobieranie próbki ścieżki dźwiękowej z innych Shorts do wykorzystania we własnym filmie
  • Automatyczne dodawanie napisów 
  • Nagrywanie do 60 sekund za pomocą kamery do Shorts
  • Dodawanie klipów z galerii telefonu do treści nagranych przy użyciu kamery do Shorts
  • Dodawanie podstawowych filtrów w celu korekcji kolorów krótkich form (w przyszłości dodanych zostanie więcej efektów)

Zarabianie na YouTube Shorts

Warto dodać, że na tym etapie czas odtwarzania Shorts nie wlicza się w pulę łącznego czasu odtwarzania z ostatnich 365 dni, która interesuje twórców na YouTubie, bo m.in. od niej zależy możliwość włączenia monetyzacji i późniejszy zarobek na publikacjach. YouTube podaje jednak, że "szuka różnych sposobów zarabiania na krótkich filmach i nagradzania twórców za ich treści", a niedawno "przedstawił Fundusz YouTube Shorts o wartości 100 mln dolarów, który zostanie rozdysponowany w ciągu 2021 i 2022 roku".

YouTube na AndroidaiOS-a można pobrać przez nasz katalog oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)