YouTube udostępnia filmy w WebM

YouTube udostępnia filmy w WebM

20.04.2011 13:10

Oglądanie materiałów wideo udostępnionych w sieci od dawna jest utrudnione. Mnogość urządzeń, przeglądarek, wtyczek, formatów zapisu i kontenerów bynajmniej użytkownikom życia nie ułatwia. Jednak na swoim blogu YouTube informuje, że zamierza zmienić tę tendencję i udostępniane filmy konwertować do otwartego i przenośnego formatu — WebM.

Wszystkie złożone metody udostępniania filmów mają wspólny cel — dostarczenie ciekawych materiałów do jak największej liczby internautów. YouTube ten cel widzi i dąży do niego poprzez udostępnianie wideo w formacie, który już niebawem będzie dostępny w każdej przeglądarce, na każdym urządzeniu i bez instalacji dodatkowego oprogramowania. Wybór WebM był dość oczywisty. Dodatkowo, jak wynika ze wpisu na blogu, YouTube widzi dodatkowy potencjał w tym formacie. Zdaniem autora wpisu otwartość WebM umożliwia jego ciągłe ulepszanie, co w dłuższej perspektywie zaowocuje znacznym polepszeniem jakości świadczonych usług.

Pierwszym krokiem YouTube w tej misji jest konwertowanie wszystkich nowych filmów do WebM. Ponadto, w czasie kiedy użytkownicy dodają mniej materiałów, chmura obliczeniowa YouTube pracuje nad przekodowaniem starszych filmów. Tu priorytet mają oczywiście materiały najpopularniejsze. Nie należy się spodziewać natychmiastowych efektów, gdyż zasoby YouTube są gromadzone od prawie 6 lat, a takiej ilości materiałów nie da się przetworzyć w kilka dni. Obecnie przekodowanych do WebM jest około 30% wszystkich materiałów, w tym prawie wszystkie filmy z listy najczęściej oglądanych.

Ponadto na blogu YouTube James Zern informuje, że H.264 wciąż jest ważny dla portalu i nadal będzie używany. Prace nad własnym odtwarzaczem wideo opartym na HTML5, który rozwija YouTube, również będą kontynuowane. Obecnie odtwarzacz jest dostępny na życzenie użytkownika. Oprócz zapewnienia nieograniczonego dostępu do dobrej jakości materiałów wszystkim użytkownikom, celem YouTube jest budowa lepszej infrastruktury dla udostępniania wideo w sieci, zapewnienie lepszego dostępu do informacji i ciągłe pobudzanie rozwoju używanych technologii.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)