YouTube znika ze starszych SmartTV, na nowszych dostaje aktualizację

YouTube znika ze starszych SmartTV, na nowszych dostaje aktualizację03.07.2017 11:13
YouTube znika ze starszych SmartTV, na nowszych dostaje aktualizację

YouTube wyłącza swoją aplikację w wersji Flash, która instalowana była w telewizorach SmartTV wyprodukowanych przed 2013 rokiem i części odtwarzaczy Blu-Ray. Użytkownicy starszych telewizorów mają więc powód do zmartwień, z kolei cieszyć się mogą właściciele nowszego sprzętu z systemem Android TV – tutaj aplikacja YouTube otrzymuje właśnie jedną z większych aktualizacji.

W oficjalnym komunikacie YouTube'a w związku z wyłączeniem starszej wersji programu możemy przeczytać, iż jedynym powodem takiego działania jest brak możliwości dalszej aktualizacji wersji opartej na Flashu:

Uważamy, że to odpowiedni moment na zakończenie działanie tej aplikacji, ponieważ kontynuujemy udostępnianie nowych funkcji w obecnej aplikacji YouTube dla telewizorów (...). Urządzenia wykorzystujące aplikację Flash nie mogą otrzymać tych zmian.

Jednocześnie osobom, które korzystają z takiego sprzętu i chciałyby zachować możliwość oglądania na nim kanału YouTube, proponuje się inwestycję w Chromecasta lub dostawkę z Android TV – alternatywą jest zakup nowego urządzenia: telewizora z aktualną wersją aplikacji lub konsoli (YouTube jest dostępny dla PlayStation 3 i 4, Xboxa 360 i One oraz Wii U). W praktyce istnieją oczywiście także inne rozwiązania pozwalające na streaming filmów z zewnętrznego urządzenia do obecnego telewizora.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda wśród użytkowników najnowszego sprzętu z Androidem TV, gdzie aplikacja YouTube'a otrzymała aktualizację do wersji 2.0 i od kilku dni trafia do urządzeń. Choć główne możliwości pozostają te same, wiele nowości dotyczy interfejsu i sposobu obsługi.

  • źródło: androidpolice.com
  • źródło: androidpolice.com
[1/2]
źródło: androidpolice.com

Największe zmiany związane są z samym ekranem odtwarzania, który w telewizorach przypomina teraz do złudzenia ten znany ze smartfonów. Pojawiła się opcja wyłączenia automatycznego odtwarzania oraz nowy wygląd paska z sugerowanymi filmami. Zmienił się również ekran główny aplikacji, gdzie zreorganizowano sposób wyświetlania treści, modyfikując przy okazji kolorystykę na nieco ciemniejszą.

Nowością jest także klawiatura, choć w tym przypadku trudno jednoznacznie określić, czy zmiana zostanie odebrana przez użytkowników pozytywnie; zamiast typowej klawiatury QWERTY znanej z Android TV, w aplikacji YouTube wyświetlana jest inna, pozbawiona typowego układu, za to zlokalizowana bliżej pola wyszukiwania. Takie rozwiązanie spotkać można w części wersji aplikacji YouTube'a na SmartTV, które nie wykorzystują systemu Android TV.

Aktualizacja YouTube'a dla telewizorów jest już od kilku dni dostępna, ale nim trafi do wszystkich użytkowników, z pewnością minie jeszcze trochę czasu. Zniecierpliwieni mogą odnaleźć w Sieci plik APK do samodzielnej instalacji.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)