YouTube znika ze starszych SmartTV, na nowszych dostaje aktualizację

YouTube znika ze starszych SmartTV, na nowszych dostaje aktualizację

YouTube znika ze starszych SmartTV, na nowszych dostaje aktualizację
Oskar Ziomek
03.07.2017 11:13, aktualizacja: 12.06.2018 16:03

YouTube wyłącza swoją aplikację w wersji Flash, która instalowana była w telewizorach SmartTV wyprodukowanych przed 2013 rokiem i części odtwarzaczy Blu-Ray. Użytkownicy starszych telewizorów mają więc powód do zmartwień, z kolei cieszyć się mogą właściciele nowszego sprzętu z systemem Android TV – tutaj aplikacja YouTube otrzymuje właśnie jedną z większych aktualizacji.

W oficjalnym komunikacie YouTube'a w związku z wyłączeniem starszej wersji programu możemy przeczytać, iż jedynym powodem takiego działania jest brak możliwości dalszej aktualizacji wersji opartej na Flashu:

Uważamy, że to odpowiedni moment na zakończenie działanie tej aplikacji, ponieważ kontynuujemy udostępnianie nowych funkcji w obecnej aplikacji YouTube dla telewizorów (...). Urządzenia wykorzystujące aplikację Flash nie mogą otrzymać tych zmian.

Jednocześnie osobom, które korzystają z takiego sprzętu i chciałyby zachować możliwość oglądania na nim kanału YouTube, proponuje się inwestycję w Chromecasta lub dostawkę z Android TV – alternatywą jest zakup nowego urządzenia: telewizora z aktualną wersją aplikacji lub konsoli (YouTube jest dostępny dla PlayStation 3 i 4, Xboxa 360 i One oraz Wii U). W praktyce istnieją oczywiście także inne rozwiązania pozwalające na streaming filmów z zewnętrznego urządzenia do obecnego telewizora.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda wśród użytkowników najnowszego sprzętu z Androidem TV, gdzie aplikacja YouTube'a otrzymała aktualizację do wersji 2.0 i od kilku dni trafia do urządzeń. Choć główne możliwości pozostają te same, wiele nowości dotyczy interfejsu i sposobu obsługi.

  • źródło: androidpolice.com
  • źródło: androidpolice.com
[1/2] źródło: androidpolice.com

Największe zmiany związane są z samym ekranem odtwarzania, który w telewizorach przypomina teraz do złudzenia ten znany ze smartfonów. Pojawiła się opcja wyłączenia automatycznego odtwarzania oraz nowy wygląd paska z sugerowanymi filmami. Zmienił się również ekran główny aplikacji, gdzie zreorganizowano sposób wyświetlania treści, modyfikując przy okazji kolorystykę na nieco ciemniejszą.

Nowością jest także klawiatura, choć w tym przypadku trudno jednoznacznie określić, czy zmiana zostanie odebrana przez użytkowników pozytywnie; zamiast typowej klawiatury QWERTY znanej z Android TV, w aplikacji YouTube wyświetlana jest inna, pozbawiona typowego układu, za to zlokalizowana bliżej pola wyszukiwania. Takie rozwiązanie spotkać można w części wersji aplikacji YouTube'a na SmartTV, które nie wykorzystują systemu Android TV.

Aktualizacja YouTube'a dla telewizorów jest już od kilku dni dostępna, ale nim trafi do wszystkich użytkowników, z pewnością minie jeszcze trochę czasu. Zniecierpliwieni mogą odnaleźć w Sieci plik APK do samodzielnej instalacji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)