Z kompresją i bez reklam: mobilne rozszerzenie Chrome teraz w wersji desktopowej

Z kompresją i bez reklam: mobilne rozszerzenie Chrome teraz w wersji desktopowej

15.01.2015 15:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Funkcje przeglądarek, które umożliwiają użytkownikom kompresję danych cieszą się dużym powodzeniem wśród użytkowników smartfonów. Pozwalają one przede wszystkim na oszczędniejsze wykorzystanie wykupionych pakietów danych. Teraz z tego dobrodziejstwa skorzystają użytkownicy komputerów osobistych. Dostępne dotychczas tylko dla mobilnej wersji przeglądarki Google Chrome rozszerzenie Data Compression Proxy zostało przeniesione na desktopową wersję programu.

To z pewnością dobra wiadomość dla użytkowników korzystających z mobilnego Internetu na komputerach. Nie mieli oni dotychczas możliwości zaoszczędzenia cennych megabajtów dzięki rozszerzeniu dostępnemu tylko dla wersji mobilnej Google Chrome. Data Compression Proxy kompresując pobierane dane wpływa także na szybkość ładowania się witryn. W zakres funkcji rozszerzenia wchodzi możliwość włączania lub wyłączania proxy, przeglądania statystyk dotyczących kompresji danych oraz możliwość dodawania stron, które będą wyświetlane bez proxy.

Statystyki kompresji oraz formularz dodawania wyjątków
Statystyki kompresji oraz formularz dodawania wyjątków

Data Compression Proxy oferuje także możliwość blokowania reklam. W maju zeszłego roku pisaliśmy, że AdBlock Plus, który jest najpopularniejszym tego typu programem, blokując treści reklamowe zużywa więcej pamięci niż jej oszczędza. Korzystanie podczas wyświetlania stron z rozbudowanego arkusza stylów sprawia, że każda kolejna witryna wymagała dodatkowych 4 megabajtów pamięci. Problem jest tym bardziej irytujący, że powszechnym rozwiązaniem jest stosowanie na stronach internetowych pływających ramek iframe. Przez AdBlocka każda ramka jest traktowana jako osobna strona, zatem na wyświetlenie witryny zawierającej na przykład 10 ramek (co biorąc pod uwagę stosowane dziś standardy jest liczbą zaniżoną), AdBlock zużywa na samo wczytanie CSS około 50 MB pamięci.

Postanowiliśmy sprawdzić jak w tej kwestii radzi sobie Data Compression Proxy. Podczas wyświetlenia stron na pięciu kartach zużycie pamięci przez rozszerzenie oscylowało w granicach 35-40 megabajtów i nie zwiększało się po wczytaniu większej liczby witryn. Jednocześnie skompresowane przez oprogramowanie dane stanowiły 27% wszystkich pobranych. Zaletą nowego rozszerzenia jest brak tendencji do zwiększania ilości używanych zasobów proporcjonalnie do liczby wyświetlanych stron i ilości kompresowanych danych. Dla użytkowników, którzy obawiają się o bezpieczeństwo danych przesyłanych przez nieznane proxy, ważna będzie informacja, że rozszerzenie automatycznie dodaje połączenia przez protokół HTTPS jako wyjątek.

Rozszerzenie Data Compression Proxy można pobrać w Chrome Web Store.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (22)
Zobacz także