Z Launcher, czyli jak Nokia wyobraża sobie ekran startowy na Androidzie

Z Launcher, czyli jak Nokia wyobraża sobie ekran startowy na Androidzie

21.06.2014 12:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Po sprzedaży części mobilnej Nokia skupia swoje siły na usługach lokalizacyjnych, telekomunikacji i oprogramowaniu. Jedną z najświeższych propozycji od Finów jest Z Launcher, ekran startowy przeznaczony dla urządzeń z Androidem.

Obraz

Czego jak czego, ale ekranów startowych Androidowi nie brakuje, więc chcący zastąpić domyślny launcher od producenta mają w czym wybierać. Choć swoje propozycje mają tu już takie tuzy jak Facebook, Mozilla i Yahoo!, to inni też chcą spróbować szczęścia, licząc, że znana marka zdoła przekonać użytkowników do instalacji ich oprogramowania. To dotyczy też Nokii, która wyraźnie chce, by jej marka zaistniała na urządzeniach z Androidem.

Z Launcher jest wczesną wersją ekranu startowego od Nokii (wydanie pre-beta), o względnie prostym interfejsie. Okno główne składa się tylko z jednego ekranu. Najwięcej miejsca zajmuje lista z najczęściej uruchamianymi i najbardziej popularnymi aplikacjami w danym okresie, które wybierane są przez algorytm Z Lanuchera. Na górze znajdziemy zegar z kalendarzem, zaś u dołu standardowy pasek ze skrótami. Największą atrakcją tego rozwiązania jest obsługa gestów. Wystarczy narysować palcem literę, aby przefiltrować listę aplikacji czy pokazać ostatnio odwiedzone strony. Nakreślenie co najmniej trzech liter spowoduje uruchomienie wyszukiwarki internetowej. Analiza gestów wykorzystuje MyScript i działa dobrze, o ile rysujemy palcem proste duże łacińskie litery, a nie znaki diakrytyczne czy wyrafinowane glify niektórych małych liter (np. "a" czy "g")

Obraz

Oprogramowanie od Nokii może zadowolić osoby szukające minimalistycznych interfejsów uruchomieniowych, tym bardziej że wczesna wersja pre-beta jest niemal zupełnie pozbawiona opcji konfiguracyjnych. Nie zmienimy ułożenia ekranu startowego, ani nie dodamy innych widżetów. Obecne wydanie nie trafiło jeszcze do marketu Google Play, aby więc zainstalować Z Launcher, należy zrobić to ręcznie, pobierając aplikację ze strony Nokii.

Niestety z jakiegoś powodu Z Launcher nie działa na urządzeniach z rootem. Twórcy zdradzili, że myślą także o wersji przeznaczonej dla iOS-a, aczkolwiek nie ma jeszcze szczegółowych informacji, jak Z Launcher miałby wyglądać na urządzeniach od Apple.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)