Zakaz używania telefonów na pasach. Nowe przepisy już od 1 czerwca

Zakaz używania telefonów na pasach
Zakaz używania telefonów na pasach
Źródło zdjęć: © money.pl | Rafał Parczewski

28.05.2021 16:29

W styczniu został przegłosowany zakaz używania telefonów na pasach. To oznacza, że na pieszych teraz będzie spoczywać większa odpowiedzialność za wspólne bezpieczeństwo na drogach - ich i kierowców.

Nowelizacja ustawy wejdzie w życie 1 czerwca 2021 roku i ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Co ważne, zakaz dotyczy nie tylko smartfonów, ale wszystkich urządzeń elektronicznych, a za niezastosowanie się do przepisów możemy dostać mandat w wysokości od 50 do 100 zł.

- Kiedy pieszy nie jest skupiony na tym, żeby sprawdzić, czy wchodzi na puste przejście, czy też pod nadjeżdżający pojazd, to może doprowadzić do tragedii i powinniśmy zrobić wszystko, by tego unikać - wyjaśniał poseł Stefan Krajewski z Koalicji Polskiej, cytowany przez prawo.pl.

Warto zwrócić uwagę, że pieszy będzie miał obowiązek odłożyć telefon nie tylko na przejściu dla pieszych, ale również stojąc przy samym krawężniku. Wątpliwości może budzić zapis dotyczący innych urządzeń elektronicznych, które w nowelizacji przepisów nie zostały wyszczególnione. Nie wiadomo więc, czy np. można dostać mandat za słuchanie muzyki.

Eksperci mają nadzieję, że zmiana przepisów wpłynie na poprawę bezpieczeństwa i pieszych i kierowców. Zwracają uwagę, że często osoby zapatrzone w smartfony wchodzą na pasy bez wcześniejszego rozejrzenia się, uważając, że pojazd zdąży się zatrzymać. Niestety w wielu przypadkach nie jest to możliwe.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (242)